Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da geçirdiği 8 yıllık başkanlık dönemi süresince Amerikan ekonomisinde yaptığı icraatlarını değerlendirdi.

Obama, New York Times Dergisine verdiği özel röportajda, ABD ekonomisinin Amerikan halkının düşündüğünden daha iyi konumda olduğunu belirtti.

Başkanlık süresi boyunca, bankacılık sektöründen otomotiv endüstrisi ve konut piyasasına kadar birçok endüstri alanının krizden kurtarıldığına dikkati çeken Obama, "2008 finansal krizinden başarılı şekilde çıkıldı. Ekonomideki büyüme oranını daha fazla yükseltebilir, işsizlik oranını daha düşük seviyeye çekebilir ve maaşları daha hızlı artırabilirdik. Bu tür şeyler beni bazen geceleri uyutmuyor" ifadelerini kullandı.

Obama, ABD Borsasının kriz sırasındaki 6 bin puanlık seviyeden bugün 17 bin puana ulaştığını hatırlatarak, buna rağmen Wall Street'in Beyaz Saray'ın ekonomik politikalarını eleştirmeye devam ettiğini ve bunun yüksek vergilerden kaynaklandığını ifade etti.

Kendisinden önceki ABD Başkanı George W. Bush'un kabul ettiği "en zengin yüzde 2'lik kesim için vergi indirimi" yasasına işaret eden Obama, 2012'de yeniden seçildikten sonra bunu yürürlükten kaldırdığını vurguladı.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti adayları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Obama, adayların ekonomik duruşlarını "fantezi" olarak nitelendirdi.

Başkan Obama'nın Beyaz Saray'da bulunduğu dönemde özel sektör 73 ay arka arkaya istihdam yarattı ve bu süre boyunca toplamda 14,4 milyon yeni iş kazandırıldı. Bu süre boyunca işsizlik oranı yüzde 10'dan yüzde 5'in altına düşerken, bütçe açığı da yaklaşık 1 trilyon dolar azaltıldı.

 

AA