Advertisement

Vedanta'nın emtia sektörünün veteranı olan CEO'su ve Rio Tinto Group eski CEO'su Tom Albanese, Çin'de talebin toparlandığına dair sinyaller vermesiyle emtia piyasalarında en kötünün geride kaldığını düşündüğünü söyledi.

Albanese, Vedanta'nın çeyreklik sonuçlarını açıklamasının ardından yaptığı telekonferans konuşmasında, "2016'nın ilk döneminde yaşadıklarımızın emtia piyasaları için dip noktası olacağını düşünüyorum. Emtia fiyatları geçtiğimiz aylarda bariz bir şekilde gelişme gösterdi ve yeraltı kaynakları sektörüne dönük yatırımcı algısı ihtiyatlı biçimde olumluya dönmeye başladı." dedi.

Nisan ayında emtiada ralli yaşanırken, Bloomberg Emtia Endeksi 2010'dan bu yana en büyük aylık yükselişini kaydetti. Nisan ayında emtiada yaşanan kazançlar, Çin'de büyümenin istikrar kazandığına dair işaretlerin gelmesiyle ve ABD petrol stoklarının düşmesiyle petrolde yaşanan güçlenmeye bağlı olarak güç kazanmıştı. Albanese'nin görüşü, Goldman Sachs'ın geçen hafta, emtianın temellerinde sürdürülebilir bir değişiklik olmadığına dair açıklamasına göre daha 'boğa' yanlısı bir tonda bulunuyor.

Albanese Perşembe günü yaptığı açıklamada, hammadde fiyatlarının "sektör çapında bir ralli içerisinde olduğunu, çeşitli emtia fiyatlarının çeşitli oranlarda iyileştiğini" söyledi. Albanese, "Piyasalar halihazırda genel arz talep senaryolarını fiyatlıyor. Çin talebinde yaşanan toparlanma da bu kapsamda hızlı bir biçimde etki gösterdi." dedi.