Advertisement

TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat ve NoorCM Yurtiçi Piyasalar Satış Müdürü Mert Yılmaz BloombergHT'nin Yatırım Kulübü'nde Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı.

Dolar/TL 'de yaşanan son düşüşü değerlendiren uzmanlar kurda 2.75'lere kadar geri çekilme olabileceğini öngördü.

Mert Yılmaz konuya dair yaptığı açıklamada "Fed'in Aralık söyleminden çark etmesi kurda gevşemeyi zaten beraberinde getirmişti. Fiyatlanmayan çok şey kalmış görünmüyor. Dolar 2.80'in altında kaldıkça hala 2.75 -76'lar konuşulabilir. 2.80 seviyesinin altında kalıp kalmayacağımıza dair tablo bu hafta netleşir." yorumunu yaptı. 

Yılmaz, portföylerde bir miktar Döviz bulundurulmasının doğru bir yaklaşım olabileceğini söyledi.  

- Dolarda 2.75'in altı görülebilir

Doç. Dr. Atılım Murat ise yaptığı açıklamada doların bu seviyelere inmesinde Fed faktörünün çok önemli olduğunu, Dolar/TL'de 2.75'in altının görülebileceğini belirtti.

Murat "Bakıldığında halktan çok ciddi döviz talebi yok...Bu daha çok küresel risk iştahının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bu iştah devam ettiği sürece kurda daha fazla çekilme potansiyeli varmış gibi görünüyor. Hatta dış konjonktöre bağlı olarak 2.75'in altı bile görülebilir." dedi.  

Ancak Murat, Fed'in önümüzdeki haftalarda tekrar şahinleşebileceğini, bunun da doları motive edebileceğini kaydetti.

- Dolarda kritik seviyelere gelindi

ALB Menkul Değerler'den Enver Erkan mail yoluyla yaptığı değerlendirmede enflasyon ve S&P'nin not açıklamasının izleneceğini hatırlattı.

Erkan "Enflasyonun beklendiği gibi Nisan ayında yüzde 7 altına gerilemesi lirada ilave değer kazancı görülmesini sağlayabilir.

Kurda destek 2,77 – 2,6 bölgesi olarak görünmektedir. Kısa vadede düşüş eğilimi olsa da marj sınırlıdır. Doların küresel hareketi de dikkatle izlenmelidir. Bu bağlamda bundan sonra ABD’den gelecek makro veriler ve Fed’in faiz artırım beklentileri etkili olacaktır. Bu beklentiler artarsa kur da olumsuz etkilenir ve yukarı hareketlenir" yorumunu yaptı.