Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya ekonomisi geçen çeyrekte, kamu ve tüketici harcamalarının işletme yatırımlarındaki düşüşe ağır basmasının etkisiyle resesyona girmekten kurtuldu.

Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ilk çeyrekte yıllıklandırılmış rakamla tüzde 1.7 büyüdü ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tümünün tahmininden daha iyi çıktı. Geçen yılın son çeyreğindeki küçülme ise yüzde 1.1'den yüzde 1.7'ye revize edildi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 0.3 büyümesi bekleniyordu.

Sermaye harcamalrındaki düşüş, firmaların nakit stokunu azaltmaktan kaçındıklarını gösteriyor ve Japonya'nın 10 yıllardır içinde bulunduğu daralma-büyüme döngüsünden çıkması içind aha gideceği uzun bir yol olduğunun altını çiziyor. 2016'daki artık yıl, üretim ve harcamaların büyümeyi desteklemesi için fazladan bir gün sağladı, ancak görünüm, yendeki yükseliş ve 2017'deki satış verisi artışı olasılığı dolayısıyla kırılgan kalmaya devam ediyor.

Tokyo'da Meiji Yasuda Life Insurance Co. baş ekonomisti Yuichi Kodama, "GSYİH verileri beklenden çok daha güçlüydü, ancak artık yıl etkisi dışarıda bırakıldığında, Japonya ekonomisindeki gerçek durum durgunluğun devam ettiği şeklinde," dedi ve "Satış vergsindeki erteleme ve ekonomik teşvik paketi gerçekleşeek gibi görünüyor ve bugünkü veri bu durumu değiştirmek için yeterli değil" şeklinde görüş bildirdi.