Advertisement

Dünyanın ikinci en büyük Döviz traderı Deutsche Bank, dolardaki sıçramanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu kaydetti.

Deutsche Bank analistleri, CUma günü hazırladıkları raporda, dolarda bu yılın başında görülen düşüşün muhtemelen hızını kaybettiğini kaydetti. Deutsche Bank'ın Londra ofisinde döviz küresel eş başkanı George Saravelos, dolardaki spekülatif pozisyonlardan çıkılmasının ardından,  Banka'nın dolarda, Çin, Meksika ve Güney Kore gibi gelişen ülke para birimleri karşısında alış taraftarı olduğunu belirtti.

Japonya'da bir araya gelen G7 politika yapıcıları ile birlikte, Fed geçen hafta, Haziran ayında faiz artırımına gidebileceğini işaret etmesi doları destekledi. Bunun sonucu ABD para birimi yedi haftanın zirvesine çıktı ve bu durum, zayıf doların faiz indirimlerinin ve tahvil alımlarının etkisini gidermesinden endişe duyan diğer merkez bankalarına rahatlama sağladı.

Deutsche Bank'ın New York ofisinden stratejist Sebastien Galy, "Doların halen yükselmesi için potansiyel var," dedi ve "Küresel dolar trendi muhtemelen önceden olduğundan çok daha az cazip, ancak orada halen bazı fırsatlar var" şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.8 yükseldi. Dolar euro karşısında yüzde 0.8 yükselerek 1.1224 ve yen karşısında yüzde 1.4 güçlenerek 110.15 seviyelerine çıktı.