Advertisement

Vietnam Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Vietnam’ın tek özel havayolu şirketi VietJet ile Boeing arasında 11.3 milyar dolarlık uçak alımı anlaşması yapıldı.

Söz konusu anlaşma VietJet Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nguyen Thi Phuong Thao ile Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ray Conner arasında imzalandı.

VietJet ile Boeing arasındaki anlaşma ABD Başkanı Barack Obama ve Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Anlaşmaya göre VietJet,100 adet 737 MAX 200 türü uçak alımı yapacak. Anlaşma ayrıca bugüne kadar Vietnam havacılık sektörünün gerçekleştirdiği en büyük uçak alım anlaşması oldu.

Boeing CEO’su Ray Conner yaptığı açıklamada, “Son tasarım ve teknoloji ürünü olan 737 MAX türü uçak VietJet’in giderek artan uçuşlarına katkı sağlayacak.” dedi.

VietJet CEO’su Nguyen ise söz konusu anlaşma ile hava şirketinin geliştirilmekte olan uluslararası uçuşlarının planlamasının önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Nguyen, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin artırılmasının yanı sıra, Vietnam ulusal havacılık sektörünün entegrasyon ve kalkınması için de bu anlaşmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.

Bugün imzalanan anlaşmaya göre 100 adet uçak, VietJet’e 2019-2023 yılları arasında teslim edilecek. Havayolu şirketinin filosu böylelikle 200’ü aşacak.

Vietnam ve ABD arasında 1995'te başlayan normalleşme süreci, 2013 yılında Stratejik Ortaklık düzeyine çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde dün, Vietnam’a silah ambargosunun kaldırılmasıyla da iki ülke ilişkilerinde yeni bir safhaya geçilmiş oldu.

AA