Advertisement

Van'ın Çaldıran ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçeleri arasındaki karayolunda TIR'ların da olduğu 12 aracı ateşe veren PKK'lı teröristler, zırhlı aracın geçişi sırasında yola tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdiler, ardından da roketli saldırıda bulundular. Saldırıda ilk belirlemelere göre biri binbaşı 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

 ÖNCE PATLAYICIYI İNFİLAK ETTİRDİLER, ARDINDAN DA ROKET ATTILAR

Van'ın Çaldıran ilçesi ile Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesini birbirine bağlayan karayolu, PKK'lı teröristler tarafından kesildi. Yolun, Tendürek Dağı eteklerindeki Soğuksu bölgesinde araçları durduran teröristler, sürücülerini indirdikleri araçları ateşe verdi. Uluslararası nakliyat TIR'larının da bulunduğu 12 aracı yakıldığı bilgisi üzerine bölgeye askeri birlikler sevk edilirken, operasyon başlatıldı. Karayolu da güvenlik gerekçesiyle bir süre ulaşıma kapatıldı.

İLÇE JANDARMA KOMUTANI ŞEHİT OLDU

Yolun kapatıldığı, araçların yakıldığı bilgisi üzerine saat 17.00 sıralarında bölgeye giden zırhlı aracın geçişi sırasında teröristler yola önceden tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı, uzaktan kumandayla infilak ettirdi, ardından da roketatarla ateş açtı. Askerler de karşılık verince çatışma çıktı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur'un da aralarında bulunduğu 6 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Van'a getirilerek tedavi altına alındı. Bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, teröristlerin etkisizi hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Van Valiliği, Çaldıran ilçesinde meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Çaldıran ilçesinde 24 Mayıs 2016 günü Çaldıran-Doğubayazıt karayolu üzerinde bölücü terör örgütü mensuplarınca durdurulan araçların ateşe verildiği bilgisi üzerine olay yerine güvenlik kuvvetlerimiz sevk edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca önceden yola döşenen patlayıcı, zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmiş, patlamanın etkisiyle 6 askerimiz şehit olmuş, 2 askerimiz yaralanmıştır. Bölgede başlatılan hava destekli operasyon sürdürülmektedir" denildi.

 

HABERTÜRK