Advertisement

Sterlin en kötü günlerinden birini geçirdi ve sadece birkaç analist 1985’ten beri en düşük seviyesine gerileyen Birleşik Krallık para biriminin tüm kayıplarını geri alacağına inanıyor ancak yakın gelecekte değil.

Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy kullanmadan önceki en büyük sterlin boğalarından BNP Paribas SA, üçüncü çeyrek tahminini 1.58’den 1.35’e düşürdü. Gain Capital Holdings Inc.’ye göre, eğer sterlin Cuma gününü daha düşük bitirseydi, 1.30, hatta 1.25 çizgisine gelebilirdi. Janus Capital Group Inc.’ye göre ise, sterlin yıl sonunda 1.20’li seviyelere gelecek.

Birçok durum İngiltere Merkez Bankası’nın tutumuna bağlı ve faizleri indirmesi ekonomiye yardım edebilir ancak sterlin de zayıflatabilir. Sterlin’in Brexit’e olan tepkisi, piyasaların çok az bir kısmının tahmininin bu yönde olması dolayısıyla aşırıydı. AB’den ayrılmak isteyen bir ülke için yol haritasının olmayışı ve Başbakan David Cameron’un istifasıyla ilave risk ve volatilite için alan mevcut.

Londra’da Forex.com analisti Fawad Razaqzada, “Sterlin için minimum direnç yolu aşağı yönde.” dedi ve “Açıkça görülüyor ki karar herkesi şok etti. Birleşik Krallık’ta ne olacak? Başbakan istifa etti. Bundan sonra birçok değişiklik olacak ve BOE devreye girebilir.” Diyerek görüş bildirdi.

Sterlin, dün New York’ta saat 17:00 itibariyle yüzde 8.1 düşerek 1.3679 seviyesine gelerek rekor seviyede düştü. Sterlin gün içinde 1.3229 seviyesine kadar inmişti. Razaqzada’ya göre, eğer 1.35’in altında kapatsaydı, 1.25-1.30’lara düşüşün yolu açılırdı.

Saywell’in üçüncü çeyrek için 1.58’lik tahmini, referandum öncesi Bloomberg’in anketine katılan 58 stratejistin sadece 3’ü hariç hepsinden daha iyimserdi. HSBC Holdings Plc, sterlin görünümünü düşürürken, Eylül için 1.25 ve yıl sonu için 1.20’ye getirdi.

Bloomberg’in topladığı veri, sterlinin üçüncü çeyrek sonunda 1.25’in altına düşmek için ya da 1.48’in üerine tırmanmak için yüzde 13 şansı olduğunu gösteriyor.