Advertisement

"Parasal sıkılaşma düşüncesi Brexit'le rafa kalktı"

"Parasal sıkılaşma düşüncesi Brexit

Uzmanlar İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının (Brexit) ardından merkez bankalarının parasal sıkılaşmayı erteleyebileceği, hatta parasal genişlemeye dair adımlar atabileceğini belirtiyor

01 Temmuz 2016 Cuma, 12:46 Güncelleme: 01 Temmuz 2016 Cuma, 12:49

İngiltere'de gerçekleştirilen referandumda Brexit kararı çıkmasının ardından merkez bankaları piyasalarda oluşan endişeleri gidermeye yönelik mesajlar vermişti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) karar sonrasında ek likidite sağlamaya hazır olduğunu bildirirken, ABD Merkez Bankası da (Fed) dolar likiditesi sağlayabileceğine dair mesaj vermişti. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise gerekli tüm adımların atılabileceği açıklamasında bulunmuştu. Analistler, merkez bankalarının parasal sıkılaşmayı erteleyebileceğini hatta parasal genişlemeye dair adımlar atabileceğini kaydediyor.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Capital Economics Kıdemli Küresel Ekonomisti Andrew Kenningham, Brexit sonrasında küresel piyasalarda parasal sıkılaşma düşüncesinin rafa kalktığını belirtti.

Kenningham, asıl meselenin parasal genişlemenin olması durumunda hangi ölçüde gerçekleştirileceği olduğunu ifade etti.

İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) gerekli tüm adımların atılacağı açıklamasında bulunduğunu anımsatan Kenningham, BoE'nin ne yapacağının ileriki zamanlarda gerçekleşecek piyasa ve ekonomi kaynaklı gelişmelere bağlı olacağını, politik gelişmelerin de banka tarafından atılacak adımları belirleyeceğini aktardı.

BoE'nin bu yıl bitmeden politika faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 0,25'e indireceği öngörüsünde bulunan Kenningham, bankanın 14 Temmuz'da gerçekleştireceği toplantıda da faiz indiriminin ihtimaller dahilinde olduğunu dile getirdi.

Kenningham, BoE'nin tekrar parasal genişlemeye devam etmesinin muhtemel olduğunu ancak bunun Brexit'in etkilerinin beklenenden fazla olması durumunda gerçekleşebileceğini anlattı.

- "ECB, varlık alım miktarını 90 milyar euroya çıkartabilir"

ECB'nin de parasal genişleme anlamında adım atacağını vurgulayan Kenningham, bankanın varlık alımlarını Mart 2017'den Temmuz 2017'ye uzatabileceğini, aylık varlık alım miktarını da 90 milyar euroya çıkartabileceğini kaydetti.

Kenningham, Fed'in ise temmuzda faiz artırımına gitmeyeceğini belirterek ancak 2017'de parasal sıkılaştırma uygulamasına başlayabileceğini ifade etti.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding de İngiltere'nin Brexit'ten AB ve ABD'den daha fazla etkileneceğini vurgulayarak, İngiltere ekonomisinde durgunluk meydana gelebileceğini ve ülkenin büyümesinde gerileme yaşanabileceğini aktardı.

Fed'in faiz artırımını erteleyebileceğini dile getiren Schmieding, BoE'nin de politika faizinde 25 baz puan indirime gidebileceğini kaydetti.

ING Group Uluslararası Başekonomisti Rob Carnell da BoE'nin yakın zamanda faiz indirimine gidebileceğini anlattı. ECB'nin ek teşvik adımı atabileceğini ifade eden Carnell, bankanın varlık alım miktarında artışa gidebileceğini de belirtti.

Carnell, Fed'in bu yıl faizlerde artışa gitmesinin ise muhtemel görünmediğini dile getirdi.

Fed'in aralık ayında faiz artışına gitmesinin bile zor gözüktüğünü vurgulayan Carnell, bankanın 2017'ye kadar parasal sıkılaştırma anlamında herhangi bir adım atmayacağı öngörüsünde bulundu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.363 -0,14
USD/TRY 5,9429 0,26
EUR/TRY 6,6256 0,22
EUR/USD 1,1141 0,08
FAİZ 20,92 0,00
ALTIN/ONS 1.281,54 0,34
BRENT 73,39 -1,29
© haberturk.com
Yukarı