Advertisement

Ağrı ve Tunceli'ye doğalgaz dağıtım lisansı

 Ağrı ve Tunceli

EPDK Başkanı Yılmaz: Bu yılın dördüncü çeyreğinde Ağrı ve Tunceli illerimizin de doğalgaz dağıtım lisansı kapsamına alınması mümkün olacak

03 Temmuz 2016 Pazar, 11:07 Güncelleme: 03 Temmuz 2016 Pazar, 11:09

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Ağrı ve Tunceli için yeniden doğalgaz dağıtım lisansı ihalesine çıkılacağını bildirdi.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Yılmaz, tüm illerin doğalgazın sağladığı konfordan yararlanması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Bu yılın dördüncü çeyreğinde Ağrı ve Tunceli illerimizin de doğalgaz dağıtım lisansı kapsamına alınması mümkün olacak." ifadesini kullandı.

Ağrı, Tunceli, Artvin, Hakkari, Şırnak için EPDK tarafından değişik tarihlerde çıkılan ihalelere yatırımcılar tarafından gereken ilginin gösterilmediğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti.

"Başbakanımız Binali Yıldırım Ağrı’ya doğalgaz müjdesini geçtiğimiz günlerde verdi. Biz de talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. EPDK olarak şartları yeniden değerlendirerek, Doğubayazıt’ı da kapsayacak şekilde Ağrı ve Tunceli için yeni süreci başlattık. Yatırımcıyı teşvik edecek bir şartname hazırlayacağız. İnşallah 2016'nın dördüncü çeyreğinde Doğubayazıt'ın da dahil olduğu Ağrı ve Tunceli illerimizin de doğalgaz dağıtım lisansı kapmasına alınması mümkün olacak."

Yılmaz, bu süreçte yatırımcıların bölgeye neden ilgi göstermediklerini de tüm yönleriyle tespit edeceklerini, bölgede yatırıma engel olan dezavantajların ortadan kaldırılacağını, yatırıma nasıl teşvik sağlanacağını ortaya koyacaklarını ifade etti.

Yeni şartnamenin bu bilgiler ışığında hazırlanacağını bildiren Yılmaz, "Bu illerimize de yatırım gelsin, istihdam artsın ve vatandaşlarımız da en nihayetinde doğalgaz konforundan yararlansın istiyoruz. Ben yeni şartname doğrultusunda yatırımcılarımızın ihale sürecine ilgi göstereceğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Yılmaz, ihalelere katılmak isteyen firmaların yeterlilik almak üzere 19 Ağustos 2016 tarihine kadar EPDK’ya başvurmaları gerektiğini belirtti.

14 YILDA 62 İHALE

EPDK tarafından, konutlarda ve sanayide doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılabilmesi amacıyla 2002 yılından bugüne kadar yurt çapında 62 dağıtım bölgesi için Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalesi yapıldı.

Bu dönemde 4646 Sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’ndan önce dağıtım faaliyetinde bulunan 7 dağıtım şirketine verilen lisanslarla birlikte toplam 69 adet "Doğal Gaz Dağıtım Lisansı" verildi.

2015 sonu itibariyle 69 dağıtım bölgesinde yapılan yatırımın toplam tutarı yaklaşık 11,7 milyar liraya (KDV hariç) ulaştı. Yapılan yatırımlarla, ilgili bölgelerin kalkınmasına ve istihdamın artmasına katkı sağlandı.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.219 0,00
USD/TRY 5,8786 0,91
EUR/TRY 6,5832 0,92
EUR/USD 1,1192 -0,02
FAİZ 21,95 0,00
ALTIN/ONS 1.345,09 -0,11
BRENT 62,26 0,19
© haberturk.com
Yukarı