Advertisement

Yapı Kredi, 2016'nın ilk yarısında 1,6 milyar TL net kar elde etti.

Yapı Kredi açıklamasına göre, yılın ilk yarısında nakdi ve gayrinakdi kredileri 223 milyar 400 milyon TL’ye, toplam mevduatı ise 137 milyar 700 milyon TL’ye yükseldi. Yapı Kredi, yılın ilk altı ayında 1 milyar 552 milyon TL konsolide net kar açıkladı. Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14,6 seviyesine yükselen bankanın maddi ortalama özkaynak kârlılığı ise yüzde 14 olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, global ekonomide yaşanan çalkantılara rağmen "Hizmette Sınır Yoktur" anlayışıyla Türkiye ekonomisini desteklemeye devam ettiklerini belirtti.

Müşteri odaklı büyüme stratejisiyle istikrarlı bir performans sergilediklerini aktaran Açıkalın, Türkiye ekonomisine duydukları inançla yaptıkları yatırımların meyvelerini de toplamayı sürdürdüklerini dile getirdi.

Yılın ilk yarısında Türkiye'de gerek ekonominin gerekse bankacılık sektörünün sağlam yapısının daha da güçlendiğini ifade eden Açıkalın, şunları kaydetti:

"İçeride ve dışarıda belirsizliklerin sürdüğü 2016 yılında Yapı Kredi olarak operasyonel verimliliğe ve sürdürülebilir büyümeye odaklanmaya devam ettik. Bu performansımızda hizmet verdiğimiz yeni müşteri sayısının artmasının yanısıra, müşterilerimizle daha kapsamlı çalışmamızın da büyük payı var. Hizmet anlayışımıza paralel olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı ve doğru şekilde yönettik, çözüm sunmaya devam ettik. Bu dönemde nakdi kredilerimiz, özellikle bireysel ihtiyaç, ticari-kurumsal krediler ve proje finansmanı başta olmak üzere, geçen seneye oranla yüzde 13 artarak 161 milyar 300 milyon TL’ye yükseldi. Nakdi ve gayrinakdi kredilerimiz, 223 milyar 400 milyon TL hacme ulaşarak pazar payımız yüzde 11,1'e ulaştı"

- "Ekonomik ve toplumsal kalkınma için kritik öneme sahip projelere desteğimiz sürüyor"

Faik Açıkalın, ekonomik ve toplumsal kalkınma için kritik öneme sahip projelere destek sağlamaya devam ettiklerini belirterek, Yapı Kredi olarak müşterilere sağladıkları finansman desteği ile proje finansmanı alanında yıllık bazda yüzde 21’lik bir büyüme sergilediklerini açıkladı.

Mevduat alanında da büyümeyi sürdürdüklerini ve pazar payının yüzde 10,2 olduğunu bildiren Açıkalın, yılın ilk yarısında vadesiz mevduat oranının yüzde 13 arttığını, bu oranın özel bankalar ortalamasının 2 katından fazla bir büyümeyi ifade ettiğini vurguladı.

Açıkalın, bunun müşterilerin Yapı Kredi’ye olan güveninin ve bağlılığının en önemli göstergesi olduğunu dile getirdi.

Yılın ilk yarısında 500 milyon dolar sermaye benzeri kredi ile 1,5 milyar dolar sendikasyon kredisi aldıklarını anımsatan Açıkalın, bu işlemlerin de Yapı Kredi’nin itibarını ve istikrarlı performansını teyit ettiğini aktardı.

Açıkalın, dijital bankacılık alanındaki öncü rolü sürdürmeye devam ettiklerini, müşteri tabanının genişlemesinde mobil başta olmak üzere dijital kanalların payının büyük olduğunun altını çizdi.

Kredi kartlarında sene başından bu yana 30 baz puan artışla pazar paylarını yüzde 21,5 olarak gerçekleştirdiklerini kaydeden Açıkalın, "Worldcard ile 28 yıllık öncülüğümüzü ve liderliğimizi sürdürüyoruz. Öte yandan Yapı Kredi’nin iştirakleri ve yurt dışında faaliyet gösteren bankaları da bu dönemde yüksek performans göstermeye devam etti. Yılın ilk çeyreği itibariyle Yapı Kredi Faktoring yüzde 19,28, Yapı Kredi Leasing ise yüzde 14,9 pazar payı ile alanlarında lider" ifadelerini kullandı.

 

AA