Advertisement

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayinin ilk altı aylık ortalama büyümesinin arındırılmamış rakamlara göre yüzde 4,3 olduğunu belirterek, "Sanayi üretimini ülke büyümesinin yol göstericisidir ve sürükleyici gücüdür. İlk altı ayda dış piyasalarda yaşanan belirsizlik ve yakın çevremizde yaşanan huzursuzluklara rağmen karşılaştığımız bu güçlü sanayi büyümesi, ülkenin de hızlı büyüdüğünü göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Bakan Özlü, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haziranda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttığını belirten Özlü, arındırılmamış endekste de yüzde 1,1'lik artış görüldüğünü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldığını aktardı.

Özlü, sanayi üretiminin haziranda beklentilerin bir miktar altında olsa bile artmaya devam ettiğine dikkati çekerek, "Haziranda her ne kadar iç talep ılımlı şekilde büyümeye devam etse de sanayi üretiminde ramazan ayı ve tatillerden kaynaklanan bir ivme kaybıyla karşılaştık. Haziran ayı sanayi üretiminde gördüğümüz tabloda, küresel finans piyasalarının yaşadığı belirsizliğin de etkisi görülmüştür. Tüm bu gelişmelere rağmen, haziran ayı çarkların dönmeye devam ettiği, sanayi üretiminin bir önceki yıla göre arttığı bir ay olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Sanayinin yılın ilk altı ayında arındırılmamış rakamlara göre yüzde 4,3 büyüdüğünü vurgulayan Bakan Özlü, "Sanayi üretimini ülke büyümesinin yol göstericisidir ve sürükleyici gücüdür. İlk altı ayda dış piyasalarda yaşanan belirsizlik ve yakın çevremizde yaşanan huzursuzluklara rağmen karşılaştığımız bu güçlü sanayi büyümesi, ülkenin de hızlı büyüdüğünü göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çok sağlam ekonomik altyapıya sahip olduğunu belirten Özlü, şöyle devam etti:

"Kamu tarafı da özel sektör tarafı da gelebilecek iç ve dış şoklara karşı dayanıklıdır. Nitekim, temmuz ayında yaşanan başarısız darbe girişimi ülkenin sahip olduğu sağlam makroekonomik temeller ve sanayicimizin sağlam duruşu sayesinde ekonomiye zarar verememiştir. Kamunun bütçe ve borç dinamikleri çok güçlüdür.

Özel sektörümüz büyüyen iç pazarın da etkisiyle büyümeye devam etmektedir. Toparlanmaya başlayan ihracat pazarlarımız özel sektörün büyümesinin önünü açmaktadır. Finansal piyasalarımız ciddi şekilde denetlenmekte ve sistematik olarak herhangi bir risk taşımamaktadır. Ayrıca, olabilecek tüm gelişmelere Merkez Bankamız dahil tüm kuruluşlarımız müdahale edebilecek durumdadır. Bu veriler ışığında, bu başarısız darbe girişiminin ülkeye zarar vereceğini düşünen kredi derecelendirme kuruluşları, eğer kötü niyetli değillerse ülkeyi tanımayan kuruluşlardır."

"Özel sektöre canlılık getireceğiz"

Darbe girişimi nedeniyle yaşanan olağanüstü gelişmelere rağmen sanayicilerin önünü açmak ve üretimi artırmak için yeni adımlar attıklarına işaret eden Özlü, teşvik sisteminde radikal değişikliğe giderek yüksek katma değer sağlayacak projelere yatırım yerinden alım garantisine kadar çok daha fazla ve nitelikli destek vereceklerini bildirdi.

Bakan Özlü ayrıca, kuracakları varlık fonu ile özel sektöre canlılık getireceklerinin altını çizerek, "Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yapacağımız değişiklikle de ülke tasarruflarını artırmayı amaçlıyoruz. Tasarrufların artması daha çok yatırım için daha ucuz kaynak demektir. Attığımız bu adımlarla birlikte ülke sanayimizin çok daha hızlı ve sağlıklı büyüyeceğini ve refahımızın artmasına katkıda bulunacağını düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

AA