Advertisement

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın Pensilvanya eyaletinin Scranton kentinde gerçekleştirilen seçim mitingine katıldı.

Clinton'ın seçim kampanyasında ilk kez boy gösteren Biden, ABD'nin ilk kadın başkanın kadınlar ve genç kızlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağını belirterek, "Bu onların hayatlarını değiştirecek." dedi.

Clinton'ı uzun yıllardır tanıdığına işaret eden Biden, "zeki" ve "zorlu" olarak tanımladığı Clinton'ın çalışan ve orta sınıfın hayatlarını iyileştireceğine inandığını dile getirdi.

Biden, Cumhuriyetçilerin adayı iş adamı Donald Trump'ın orta sınıfa ilişkin hiçbir fikri bulunmadığını, ulusal güvenlik ve dış politika için tehlikeli bir aday olduğunu savundu.

Trump'ın dış politika deneyimi olmadığı gibi uluslararası meseleleri öğrenmeye de niyetli olmadığına işaret eden Biden, şöyle konuştu:

"Beni hayrete düşüren de Trump'ın öğrenmek istemeyişi. Bu adam tam anlamıyla, bütün yönleriyle ABD'nin başkanı olacak gerekli niteliklere sahip biri değil. ABD'nin nükleer kodları Trump gibi birine emanet edilemez. O bu kodu bilecek kalifikasyonlara sahip biri değil. Ona güvenilemez. Donald Trump’ın ABD’nin başkanı ve başkomutanı olmaya nitelikli biri olmadığına dair hiçbir şüphe yok."

ABD'nin 45'inci başkanını belirleyecek başkanlık seçimi 8 Kasım'da yapılacak.