Advertisement

Goldman Sachs'a göre, OPEC ve OPEC dışı bazı üreticiler arasında önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıda petrol üretiminin belirli bir seviyede dondurulmasına yönelik bir karar, kararı alanların kendileri açısından zararlı olabilir çünkü OPEC ve OPEC dışı bazı üreticilerin üretimi dondurma kararı, karara katılmayan diğer üreticilerin lehine olabilir.

Goldman analistlerinin 22 Ağustos tarihli raporuna göre, daha önce gerçekleşen 6 toplantıdaki başarısız girişimlerin ardından önümüzdeki ay gerçekleşecek toplantıdan bir karar çıkması, Suudi Arabistan'ın yeni enerji bakanının diğer üretici ülkelerle işbirliği yapma isteğinin göstergesi olacak. Goldman'a göre, üretimin dondurulmasına yönelik karar, fiyatların yükselmesine neden olursa ve diğer üreticilerin arzı artırmasını tetiklerse OPEC üyeleri için ters etki yaratabilir.

Goldman analistleri, "Üretimin sekteye uğradığı bölgelerde ihtilaf içindeki taraflar arasında buzların çözülmesi OPEC üretiminin dondurulmasından ziyade petrol piyasasının dengelenmesiyle alakalı olacaktır ki bu durumda üretim rekor yüksek seviyelerde kalacaktır" yorumunda bulundu. Goldman, "ABD'de Mayıs'tan bu yana petrol kuyusu sayısı yüzde 28 artmışken üretimin dondurulması petrol fiyatlarını desteklemekte başarılı olursa OPEC üyeleri için ters etki yaratabilir" yorumunda bulundu.

Petrol, Eylül'deki görüşmelerin piyasaları dengelemeye yönelik bir hamleyle sonuçlanabileceği beklentisiyle, Perşembe günü itibariyle yüzde 20 yükselerek boğa piyasasına girdi. OPEC'in eski başkanı Chakib Khelil'e göre, OPEC, en büyük üyelerinin son hız üretim yapması nedeniyle bir anlaşma sağlayabilir. Benzer bir anlaşma planı Şubat ayında tavsiye edilmişti ancak Nisan ayında gerçekleşen toplantı anlaşma gerçekleşmeden sona ermişti.

Goldman'a göre, Suudi Arabistan ve İran pazar payına odaklanmış durumda bulunuyor ve bu iki ülkenin tek taraflı olarak üretimi dondurmaya yanaşması muhtemel gözükmüyor. Goldman raporuna göre, talep büyümesinin zayıfladığına dair bir işaret görülmezken, önümüzdeki haftalarda, arz petrol fiyatlarına yön vermeye devam edecek. Irak, Libya ve Nijerya'da arz artışının sürdürülebilirliğine dair belirsizlik ve bu bölgelerdeki gelişmelerin boyutu oldukça büyük olmaya devam ediyor.

Goldman, önümüzdeki yaz aylarına kadar varil başına 45 ila 50 dolar arasındaki fiyat tahminini korurken, fiyat ve petrole ilişkin temellerdeki gelişmelerde toparlanmanın kırılgan kalmaya devam ettiğini kaydetti.