Advertisement

(20'05'te güncellendi)

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri, Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla Fırat Kalkanı harekatını başlattı.

Operasyonun komuta kademesi tarafından Genelkurmay Karargahı'nda ve kuvvet komutanlıklarındaki harekat merkezlerinde yönetilirken, operasyon bölgesinde harekatın başında ise 15 Temmuz'da şehit Astsubay Ömer Halisdemir'e darbeci Semih Terzi'yi vur emrini "Sonunda şehadet var, Semih Terzi'nin Özel Kuvvetler Karargahı'na girmesine izin verme" diyerek veren Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı bulunuyor.

TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

İŞTE OPERASYONA ŞU ANA KADAR KATILAN BİRLİKLER

Askeri harekatına, piyade birlikleri (Mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu birlikleri (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam birlikleri, muhabere birlikleri, lojistik destek unsurları, hava kuvvetleri hava ve yer destek unsurları (İHA'lar dahil) katılıyor.

OBÜSLER, ROKETATARLAR VE F-16'LARLA VURULDU

Askeri kaynaklardan edinilen bilgiye göre, TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince sabaha karşı 04.00 sıralarında Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla (ÇNR) gerçekleştirilen yoğun topçu atışının ardından bölgede, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) belirlediği koordinatlar, harekat merkezine aktarıldı. Bunun üzerine bölgeye sevk edilen F-16 savaş uçakları, önceden belirlenen IŞİD hedeflerini tam isabetle vurduktan sonra üslerine döndü.

81 HEDEF VURULDU, F-16'LAR BEKLİYOR

Askeri kaynaklardan, Suriye'nin kuzeyine yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında tespit edilen 81 hedefe topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atım yapıldığı, atışların devam ettiği, havada sürekli bulunan iki F-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu bildirildi. İlk hava harekatının ise saat 06:08'de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı, belirlenen 12 hedefin 12'sinin de vurulduğu belirtildi.

TANKLAR SURİYE'YE GİRDİ

Suriye'nin Cerablus bölgesindeki terör örgütü IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırısı ile topçu ve CNR'lerin yoğun atışları esnasında, tampon bölgedeki mayın temizleme çalışmaları Karkamış'ın Kıvırcık bölgesinin karşısında tamamlandı. Bunun üzerine yaklaşık 20 tank saat 11.00 sularında Suriye sınırını geçti. Cerablus'a doğru hareket eden tanklar IŞİD hedeflerini vuruyor. Türk askerinin Suriye'de ilerlemesi sonrasında operasyona katılan askerler, Türkmenler tarafından Suriye'de karşılandı. Türk tanklarının Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Türkmen ve Arap birlikleriyle birlikte Suriye topraklarında ilerlediği belirtiliyor.

ÖZEL KUVVETLER DE OPERASYONA KATILIYOR

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın operasyon bölgesindeki komutayı elinde bulunduğu Fırat Kalkanı operasyonuna, Aksakallı paşanın yönetimindeki özel kuvvetler askerlerinin de katıldığı bildiriliyor.

KEKLİCE, KIVIRCIK, ELVANİYE VE GÜĞÜNCÜK'Ü IŞİD'DEN ALINDI, CERABLUS'A GİRİLDİ

Anadolu Ajansı'nın verdiği bilgiye göre Özgür Suriye Ordusu, Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine yönelik operasyonda Türkiye sınırına 3 kilometre mesafedeki Keklice köyünü, Kıvırcık'ı, Elvaniye ve Güğüncük'ü IŞİD'ten aldı. Cerablus bölgesini kuşatan ÖSO güçleri ilçe merkezine girmeye başladı. 46 IŞİD'linin şu ana kadar öldürüldüğü operasyon kapsamında ÖSO, Cerablus'un güneybatısındaki mahallelere ulaştı. IŞİD, Cerablus çevresindeki çok sayıda köyden çekiliyor. Kaçan IŞİD militanlarına hava operasyonu düzenleniyor. Keklice'de ele geçirilen yerlere ÖSO bayrakları asıldı.

ÖSO, CERABLUS MERKEZİNİN KONTROL ALTINA ALDI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ilçe merkezinin kontrolünü de ele geçirdi. Askeri kaynaklardan ve ÖSO komutanlarından alınan bilgiye göre, sabaha karşı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ militanlarından temizlenmesi amacıyla başlatılan harekatta, en önemli hedef olan ilçe merkezi Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne girdi. ÖSO güçleri kentte DAEŞ'e ait tuzaklanmış bomba düzeneklerini imha etmeye çalışıyor. Muhalif komutanlar, taraflar arasındaki çatışmaların şimdilik durduğunu ancak DAEŞ'in intihar saldırıları düzenleme riski bulunduğunu bildirdi. Zırhlı birlikler eşliğinde öğle saatlerinde Türkiye sınırının güneyinde 3 kilometre içerdeki Keklice köyünü alan ÖSO güçleri, buraya 5 kilometre mesafedeki Cerablus ilçe merkezine doğru ilerleyerek DAEŞ'i batı ve güney yönünden kuşatmıştı. İlçe merkezinin kuzeyinde Türkiye sınırında TSK'nın yığınak yapmış olması ve doğuda Fırat nehrinin doğal engel oluşturması nedeniyle örgüt kuşatma altına girmişti. Fırat nehrinin doğu yakası halen PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolünde bulunuyor.

TSK'DA CAN KAYBI YOK

Harekatta gelinen aşamada, TSK tarafında herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadı. ÖSO'da ise harekatın ilk anlarında 1 savaşçı hayatını kaybetti, 10'u yaralandı. Cerablus bölgesine yönelik başlatılan harekatla Türkiye’nin hudut güvenliğinin sağlanması, DAEŞ ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek verilmesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

HABERTURK.COM - AA - DHA

(20'05'te güncellendi)