Advertisement

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan LYS sınavı sonrası, öğrenci adaylarının yapmış olduğu tercihlerde herhangi bir yükseköğrenim programına yerleşemeyenler, ek yerleştirme sistemi aracılığıyla tercih işlemlerini yeniden gerçekleştirdi. Üniversite ek tercih sonuçları bugün ÖSYM tarafından açıklandı

ÜNİVERSİTE EK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından yapılan ek yerleştirme tercih sonuçları bugün saat 13:15'den itibaren aşağıdaki linkten erişime açıldı.

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=4136

Adaylar, Ek Yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

KAYITLAR 6-9 EYLÜL TARİHLERİNDE YAPILACAK

2016-2017 ders yılında, ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri üniversiteler tarafından 6-9 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt tarihleri adayların internette yayımlanan yerleştirme sonuçları sayfasında yer alacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir.

EK YERLEŞTİRMEDE E-KAYIT YOK

Tüm devlet üniversiteleri ile isteyen vakıf üniversiteleri bu yıl yükseköğretim programına yerleşen öğrenciler için e-kayıt yani elektronik kayıt uygulaması yaptı. Ancak ek yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşenler için e-kayıt uygulaması olmayacak.