Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "​Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidinin 'düşük' olduğu yolundaki değerlendirmeleri paylaşmıyoruz. Suriye rejiminin elindeki balistik füze mevcudiyeti bizim için başlı başına bir tehdittir. Bu nedenle, Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidi devam ettiği müddetçe, ülkemizin hava savunma yeteneklerinin takviyesinin sürdürülmesini gerekli görüyoruz." dedi.

Bakan Işık, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile makamında bir araya geldi.

Stoltenberg'i Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, ​Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin, vatandaşların demokrasiye sahip çıkan kararlı duruşuyla başarısız olduğunu söyledi.

Işık, "Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış bir kısım hain tarafından yapılmaya çalışılan bu girişimde, halkımızın gösterdiği eşsiz kahramanlık ve demokrasiye bağlı destansı duruşu, milletçe olan birlik ve beraberliğimizi daha fazla kuvvetlendirmiştir. Bu süreçte verilen şehitlerimiz, NATO ve Avrupa ülkelerini bir arada tutan insan hakları ve demokrasiye saygı değerleri konusunda, halkımızın demokrasiye herkesten daha çok bağlı olduğunu göstermiştir." dedi.

Stoltenberg'e, darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla araması ve NATO adına Türkiye'ye verilen desteği ifade eden bildiri yayımlamalarından ötürü teşekkürlerini ileten Işık, şöyle devam etti:

"​Darbe teşebbüsü sonrasında tüm devlet kurumlarımızın FETÖ/PDY mensuplarından ve örtülü destekçilerinden temizlenmesi temel önceliğimizi teşkil etmektedir. ​Bu kapsamda askeri yapılanmamızı da köklü şekilde gözden geçirmekteyiz. Hedefimiz, çok daha yetenekli, hazırlıklı ve tehditlere mukabele edebilirlik seviyesi yüksek bir silahlı kuvvetler oluşturmaktır. ​Bu geçiş sürecinde, NATO’ya ve müttefiklerimize yönelik sorumluluklarımızın ve taahhütlerimizin asgari ölçüde etkilenmesi için gerekli tüm gayreti göstereceğimizi vurgulamak isterim. ​Keza, NATO'ya ve müttefiklerimize olan taahhütlerimiz de devam edecektir."

Bakan Işık, "​Suriye'den kaynaklanan balistik füze tehdidinin 'düşük' olduğu yolundaki değerlendirmeleri paylaşmıyoruz. Suriye rejiminin elindeki balistik füze mevcudiyeti bizim için başlı başına bir tehdittir. Bu nedenle, Suriye’den kaynaklanan balistik füze tehdidi devam ettiği müddetçe, ülkemizin hava savunma yeteneklerinin takviyesinin sürdürülmesini gerekli görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenbergi ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti tekrarlayan Işık, bu gibi görüşmelerin NATO ve müttefik ülkeler arasındaki ortak anlayışı geliştirdiğini ifade etti.

AA