Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, bu yılın son çeyreğinde en güçlü işe alım beklentisinin yüzde 15 ile inşaat sektöründe olduğunu belirterek, "Gerek kentsel dönüşüm gerekse büyük inşaat projelerinde son dönemde yaşanılan artış, buradaki istihdam ihtiyacını da büyütüyor." dedi.

Manpower Group, bu yılın 4'üncü çeyreğindeki istihdam pazarı faaliyetlerine ilişkin tahminlerde bulunmak üzere 43 ülke ve bölgede 59 bin, Türkiye'de ise bin işverenle görüşme gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre, Türkiye'deki işverenler istihdam hızının ekim-aralık döneminde önceki çeyreğe kıyasla değişken ölçülerde artmasını bekliyor. Gelecek 3 ay boyunca Türkiye'deki istihdam hızının orta seviyede olacağı tahmin ediliyor.

İşverenlerin yüzde 16'sı işe alımda artış, yüzde 10'u düşüş beklerken, yüzde 70’i ise bir değişim öngörmüyor. Veriler, mevsimsel değişimlere uyarlandığında görünüm yüzde 10 artış olarak hesaplanıyor. İşe alım beklentilerinde önceki çeyreğe göre yüzde 4'lük yükseliş, geçen yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 5'lik düşüş söz konusu.

"11 sektörün 10'unda istihdam artışı bekleniyor"

Araştırmaya konu 11 sektörün 10'unda ve 5 coğrafi bölgede işverenler, gelecek çeyrekte istihdam seviyelerinde artış öngörüyor. 8 sektör ve 4 bölgenin istihdam beklentileri 2016'nın 3'üncü çeyreğine göre daha yüksek. Ancak 7 sektörden ve 5 bölgeden gelen istihdam beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre daha düşük olduğu için genel görünüm bir önceki yıla oranla daha zayıf.

11 sektörün 10’unda işverenler, gelecek çeyrekte istihdam seviyelerinde artış öngörüyor. En güçlü işe alım beklentileri "Net İstihdam Görünümü" artı yüzde 15 seviyesinde olan inşaat sektöründe. kamu ve sosyal hizmetler, ulaşım, depolama ve iletişim sektörü gibi diğer alanlarda yüzde 13'lük görünümler ile istikrarlı bir işe alım etkinliği bekleniyor. Finans, sigortacılık, gayrimenkul ve kurumsal hizmetler, madencilik, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde görünümler yüzde 11 olarak belirlendi.

Üretim sektöründe işverenler, yüzde 10 ile ihtiyatlı bir iyimser görünüm beklerken, elektrik, gaz ve su sektörü için görünüm yüzde 9 oldu. Restoran ve otelcilikte ise işverenler, bordrolarda bir düşüş meydana gelmesini bekliyor ve eksi yüzde 5’lik bir genel görünüm öngörüyor.

"Dördüncü çeyrekteki en güçlü istihdam beklentisi İç Anadolu'da"

Araştırmaya göre, gelecek 3 aylık dönemde 5 bölgenin tamamında istihdam seviyesinde artış öngörülmekte. En güçlü istihdam piyasası, "Net İstihdam Görünümü" yüzde 15 seviyesinde olan İç Anadolu Bölgesinde tahmin ediliyor. Marmara'da yüzde 13 ile istikrarlı bir işe alım faaliyeti beklenirken, Ege'de genel görünüm yüzde 11 düzeyinde. Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde ise sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 2 ile yavaş bir işe alım faaliyeti beklentisi hakim.

Önceki çeyrek ile kıyaslandığında işverenler, 5 bölgenin 4'üncü daha güçlü işe alım beklentisine sahip. Marmara'da işverenler, yüzde 5 puanlık artışla en kayda değer artışı beklentisinde. İç Anadolu’da yüzde 3 puan, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yüzde 4 puanlık artışlar öngörülürken, Karadeniz’deki işverenler yüzde 7 puanlık düşüş bekliyor.

"43 ülke ve bölgenin 42'sinde istihdam artışı bekleniyor"

Mevsimsel değişimlere uyarlanmış verilere göre, 43 ülke ve bölgenin 42'sindeki işverenler, istihdam seviyelerinin ekim-aralık döneminde artmasını öngörüyor.

İşe alım güveninin en güçlü olduğu ülkeler Hindistan, Japonya, Tayvan, ABD ve Yeni Zelanda olarak sıralandı. En zayıf işe alım planları ise Brezilya, Belçika, Finlandiya, İtalya ve İsviçre'deki işverenler tarafından öngörülüyor. Brezilya’daki işverenler, ekim-aralık döneminde bordrolu çalışan sayısının düşmesini bekliyor.

"Üretim sektörü, yılın son 3 ayında aktif bir işe alım hızı bekliyor"

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, iş piyasalarında ertelenen istihdam artışlarının kendini 4'üncü çeyrekte göstereceğini ifade ederek bu yılın son çeyreğinde en güçlü işe alım beklentisinin yüzde 15 ile inşaat sektöründe olduğunu söyledi.

Hatipoğlu, inşaat sektöründeki istihdam beklentisinin yüksek olmasına ilişkin şu görüşleri dile getirdi:

"Son birkaç yıldır özellikle İstanbul olmak üzere, pek çok büyük şehirde kentsel dönüşüm hız kazanmış durumda. Kentsel dönüşümün, beraberinde yeni konut veya iş yeri projeleri ve yeni inşaatlar getirmesi kaçınılmaz. Bu da Türkiye’deki inşaat sayısının artmasına neden oluyor. Ayrıca yine son dönemde kamu finansmanlı büyük inşaat projeleri de yükselişte. Bu projeler çok büyük çaplı olduğu için bir tanesinde bile yüzlerce çalışana ihtiyaç duyulabiliyor. Kısacası, gerek kentsel dönüşüm gerekse büyük inşaat projelerinde son dönemde yaşanılan artış, buradaki istihdam ihtiyacını da büyütüyor."

Son yıllarda hızlı bir büyüme gösteren gelişmekte olan ekonomilerin bu hızında bir duraklama olduğunu gözlemlediklerini, Türkiye'nin de bu ülkeler arasında yer aldığını belirten Hatipoğlu, üretim sektörünün Anadolu'daki şehirler ve bu bölgelerdeki şirketlerden gelen ivmeyle parlak iş imkanları sunduğunu kaydetti.

Hatipoğlu, "İç Anadolu da bu özelliğiyle ve yüksek istihdam beklentisiyle öne çıkıyor. 'Anadolu Kaplanları' olarak da nitelendirilen bu şirketlerdeki işverenlerin olumlu istihdam öngörüleriyle üretim sektörü, yılın son 3 ayında aktif bir işe alım hızı bekliyor. Ayrıca, yüksek kur etkisi ile rekabetçi durumu geçen ihracata yönelik üretim yapan şirketlerde de işe alımlar hız kaybetmeden devam ediyor." diye konuştu.

Sektörler itibarıyla 2016 yılı 4'üncü çeyrek "Net İstihdam Görünümü" artış ve azalışı şöyle:

  Net istihdam görünümü (yüzde)
Tarım, Ormancılık, Avcılık ve Balıkçılık 5
İnşaat 15
Elektrik, Gaz ve Su Hizmetleri 9
Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler 11
Üretim 10
Madencilik 11
Kamu ve Sosyal Hizmetler 13
Restoran ve Otelcilik -5
Ulaştırma, Depo ve İletişim 13
Toptan ve Perakende Ticaret 11
İlaç 6

Bölgeler itibarıyla 2016 yılı 4'üncü çeyrek "Net İstihdam Görünümü" artış ve azalışı şöyle:

  Net istihdam görünümü (yüzde)
Marmara 13
İç Anadolu 15
Karadeniz 4
Ege 11
Akdeniz 2

AA