Advertisement
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdadaki fiyat artışlarının, genel enflasyonun altında kaldığını bildirerek, "Tarımda üretici fiyatlarındaki artış ağustos ayında yüzde 0,99 geriledi. Gıda ve alkolsüz içeceklerde ağustos enflasyonu yüzde 1,92, genel TÜFE yüzde 0,29 düşmüştü." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, ağustos ayı itibarıyla genel tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylıkta yüzde 0,29 gerilediğini, yıllıkta yüzde 8,05 arttığını, gıda ve alkolsüz içeceklerde aylıkta yüzde 1,92 düştüğünü, yıllıkta yüzde 6,19 arttığını, tarımda üretici enflasyonunun ise yıllıkta yüzde 5,98'de kaldığını belirtti.

Buna göre, tarımda üretici enflasyonunun, gıdadaki tüketici enflasyonunun 0,21 puan altında gerçekleştiğini vurgulayan Bayraktar, "Tarımda üretici fiyatları, tarla üretiminin en üst noktalara ulaştığı yaz aylarının yaşandığı bir döneme girildiğinden dolayı düştü. Nitekim, üretici fiyatları temmuz ayının ardından ağustos ayında da geriledi. Temmuz ayında tarımda üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 8,97 düzeyindeydi. Ağustos ayında 2,99 puan düşüşle yüzde 5,98'e, yüzde 6'nın altına indi." değerlendirmesinde bulundu.

- "Zincir kırılmalı"

Tarladan markete fiyatların bazı ürünlerde 5'e katlandığını, hem çiftçinin hem de üreticinin kaybettiğini vurgulayan Bayraktar, bu durumun sürdürülemez olduğunu ifade etti.

Bayraktar, sorunun kaynağının tarladan markete olan zincir olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu zincirin kırılması, üretici-market fiyat makasının daraltılması şarttır. Biz, üreticimizin istikrarlı bir gelir elde etmesini, tüketicimizin de makul fiyatlarla ürün almasını istiyoruz. Sorun çözülürse herkesin talebi olan bu ortam rahatlıkla sağlanır.

Her ay düzenli bir şekilde yaptığımız ve kamuoyuna duyurduğumuz üretici market fiyat araştırması da bunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. En son ağustosta üreticide 1 lira 35 kuruş olan limon markette 7 lira 53 kuruşa, 6 lira olan kayısı 32 lira 40 kuruşa, 22 kuruş olan patates 1 lira 14 kuruşa, 6 lira 50 kuruş olan kuru incir 31 lira 93 kuruşa, 83 kuruş olan elma 3 lira 6 kuruşa, 77 kuruş olan domates 2 lira 69 kuruşa satıldı."
AA