Advertisement

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, son yapılan KDV düzenlemesinin ardından dün de konut kredilerinde yüzde 75'lik banka kredisi oranının yüzde 80'e çıkarıldığını, bu artışın konut sektörünü, satışlarını hareketlendirecek bir düzenleme olduğunu belirterek, "Tapu harçlarında, KDV rayiçlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve yapılacağına inanıyoruz." dedi.

Kurum, Emlak Konut GYO güvencesiyle Özak GYO, Ziylan Grup ve Yenigün İnşaat'ın İstanbul Kazlıçeşme'de hayata geçirdiği Büyükyalı İstanbul projesinin tanıtımında yaptığı konuşmada, geçen ay başlattıkları kampanyada ağustos sonu itibarıyla 2 bin 547 bağımsız bölüm karşılığı yaklaşık 2 milyar liralık ciro elde ettiklerini, bu cironun temmuz ayında Türkiye'de yaşanan darbe girişimine, 2016'daki sıkıntılara rağmen ilk 7 aya eş değer bir satış olduğunu söyledi.

Gelen yoğun talep üzerine kampanyayı belli kota ölçüsünde yıl sonuna kadar uzattıklarını bildiren Kurum, şunları kaydetti:

"Büyükyalı Projesi de lansmanla birlikte aslında bu kampanyaya dahil olmuş oldu. Sanırım bu segmentte de böyle bir kampanya ilk defa oluyordur. Kampanyamız ile birlikte bütün inşaat sektörü farklı kampanyalar yapmaya başladı. Tüm sektör alışık olmadığı bir ağustos ayı yaşadı ve ciddi şekilde sektör hareketlendi. Sektörümüz ve yan sektörler yoğun şekilde çalışmaya başladı.

Hükümetimiz de inşaat sektörüne verdiği önemi her ortamda dile getiriyor, her sıkıntıda yardım etme noktasında düzenlemeler yapıyor. En son yapılan KDV düzenlemesinin ardından dün de konut kredilerinde yüzde 75'lik banka kredisi oranı yüzde 80'e çıkarıldı. Bu yükseliş de konut sektörünü, konut satışını hareketlendirecek bir düzenleme. Sektör olarak yapılan düzenlemelere teşekkür ediyorum. Ancak tapu harçlarında, KDV rayiçlerinde de gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve yapılacağına inanıyoruz. Sektörün bunlara da ihtiyacı var."

"(Büyükyalı İstanbul projesi) Tarihi yarımada silüetini bozmayacak"

Murat Kurum, Büyükyalı İstanbul projesinin her türlü ulaşımın sağlanabileceği bir noktada bulunduğunu ifade ederek, "Tarihi bir yapısı var. İçinde 9 tane tescilli eser var. Kültür Varlıkları Kurulunca onaylanan projeye göre bu eserleri restore ediyoruz. Bu konuda hem biz hem de proje ortakları çok hassas. Proje, 111 dönüm arsa alanı üzerinde gerçekleşiyor. Bize taahhüt edilen toplam satış geliri 4 milyar 240 milyon lira. Emlak Konut payı da burada minimum 1 milyar 570 milyon Türk lirası." diye konuştu.

Projenin tamamının bin 404 bağımsız bölümden oluştuğunu, bunun 500 küsurunun konut, diğer bölümünün ise ticari üniteler ve otel olduğunu anlatan Kurum, "Silüet açısından ne taraftan bakarsanız bakın, Tarihi Yarımada silüetini bozmayacak. O anlamda da bölgeye değer katacak bir proje. Projenin önünde bir yol düzenlemesi var. Yolun alta alınması ile birlikte proje sahille komşu hale gelecek. Kapıdan çıkıp 50 metre sonra deniz ulaşımı sağlanabilecek. Belki ilerideki süreçte, şu an planları yapılıyor, deniz ulaşımının dışında belki bir tekne ile ilgili düzenlemeler yapılacak." dedi

"Projede fiyatların 1 milyon liradan başlayacak"

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık da Büyükyalı'nın, uzun süren bir projelendirme aşamasının ardından ortaya çıktığını, dünyadaki farklı örnekleri inceleyerek İstanbul’a yakışacak güzellikte bir projeyi hayata geçirmek istediklerini ifade ederek, "Büyükyalı’da, sadece beton bloklardan oluşan apartmanlar yapmıyoruz. Yeni bir yaşam deneyimi inşa ediyoruz. Projede 2019 sonunda yaşamın başlaması planlanıyor." dedi.

Projede fiyatların TL üzerinden olacağını belirten Akbalık, Büyükyalı İstanbul'un, net metrekare değeriyle tüketiciler açısından Kazlıçeşme sahil yolundaki en değerli proje olarak öne çıktığını, net-brüt farkı ve kat planı verimliliğinin piyasadaki mevcutlara oranla yüzde 15-20 daha avantajlı olduğunu bildirdi.

Projede fiyatların 1 milyon liradan başlayacağını, metrekare birim fiyatlarının 13-15 bin liradan başlayıp 23-25 bin liraya çıktığını bildiren Akbalık, bölge halkından satış yaptıkları, sözleşmelerini yapacakları insanlar olduğunu söyledi. Emlak Konut kampanyası kapsamında satılacak bölümün sınırlı sayıda olduğunu belirten Akbalık, "Projenin başlama esnasında bir define ile karşılaşıldı mı?" sorusuna da "Burada defineyi daire alanlar kazanacak." karşılığını verdi.

Ziylan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi ise projede özellikle tarihi binaların aslına uygun restore edilmesinin önemine işaret ederek, "Bu binaların içinde kültür ve sanat merkezi, müzik okulu, tasarım mekanları gibi yerlerin oluşturulacak olması çok önemli." dedi.