Advertisement

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, tahvil piyasasındaki yükselişin süresiz olarak yükselişini sürüdüremeyeceğini ve tarihi verilere bakılırsa uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmek zorunda olduğunu ifade etti.

Bloomberg Television'daki konuşmasında “Bu tip bir tahvil piyasasını fiyat/kazanç rasyosuna göre değerlendirmek isterim” diyen Greenspan, “eğer bu bir hisse senedi piyasası olsaydı, insanlar kaçarak saklanırdı” şeklinde görüş bildirdi.

Eski Fed Başkanı, bu durumun piyasada sürdürülemez bir spekülatif unsur bulunduğunu gösterdiğini ifade etti. Greenspan, 5 yıl vadeli hazine tahvillerinin sonsuza dek bu seviyelerde kalamayacağını belirtti.

Tahvil piyasanın yüzlerce yıldır “önemli ölçüde istikrarlı” olduğunun altını çizen Greenspan, “Bence, uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi sadece zaman meselesi” dedi.

Greenspan, enflasyonun işgücü maliyetlerinin fiyatlara yansımasıyla birlikte enflasyonun yükselişe geçmesini bekliyor. Greenspan, fiyatların, işgücü maliyetleri beraberinde yükselmemesinin sebebi olarak azalan kar marjlarına dikkat çekti. Greenspan, “Birim başına düşen işgücü maliyetleri yükselmeye devam ederse, ozaman fiyatlarda gerçekten bir miktar yukarı yönlü baskı görülmeye başlanır” dedi.