Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, eylül ayına ilişkin Finansal Hizmetler Anketi ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) açıklandı.

Buna göre, FHGE bu yılın eylül ayında bir önceki aya kıyasla 9,9 puan azalışla 167,4'e geriledi. Endeks, ağustos ayında 177,3 düzeyindeydi.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, FHGE'yi son üç aya ilişkin iş durumu ve hizmetlere olan talep azalış yönünde etkiledi. Gelecek üç aya yönelik hizmet talebi beklentisinin ise endeks üzerindeki etkisi artış yönünde oldu.

Son üç ayda iş durumunda iyileşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya kıyasla zayıfladı. Gelecek üç aydaki hizmetlere olan talebe ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlendi.

Son üç aya ilişkin istihdam değerlendirmelerine bakıldığında, bir önceki ayda artış gerçekleştiğini bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı ve değişiklik yaşanmadığını belirtenler lehine döndüğü gözlendi. Gelecek üç ayda istihdamda artış bekleyenler lehine olan seyir ise zayıflayarak devam etti.

AA