Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., OPEC'in petrol üretimini azaltma yönünde vardığı anlaşmanın petrol fiyatlarını varil başına 10 dolar artırabileceğini belirtti. Goldman, anlaşmanın diğer üreticiler ile nasıl uyum içinde gerçekleştirileceği konusunda ise, diğer üreticiler gibi çekimser.

Goldman Sachs'ın 28 Eylül tarhili raporunda, “petrol üretiminin günlük 32.5 milyon ile 33 milyon varil arasında sınırlandırılması büyük bier ihtimalle petrol fiuyatlarını destekleyecektir; en azından kısa vadede” ifadesi yer aldı. Buna karşın banka, 2016 yılı ve gelecek yıl için fiyat tahminlerini korudu. Goldman'a göre piyasadaki belirsizlik gelecek aylarda da sürecek ve söz konusu karar, Kasım toplantısında resmi düzeyde onaylansa bile üretim kotası aşılabilir.

Aralarında Damien Courvalin ve Jeffrey Currie'nin de bulunduğu Goldman analistlerinin raporunda, “2017 yılının ilk yarısında karı olarak uygulanırsa, diğer herşeyin sabir kalması durumunda, bugün açıklanan üretim kotasının petrol fiyatları üzerinde varil başına 7 dolar – 10 dolar arasında etki edebilir” ifadesi yer aldı.