Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Yeni OVP hedeflerini değerlendiren Zeybekci, "Ayakları yere sağlam basan, gelecekle ilgili minimum hedefler belirledik. Mesela bu yıl büyüme %3.2'den daha iyi olacak..Enflasyonla ilgili de iyi bir trend yakaladık. İnşallah yeni OVP'deki hedeflerin çok üzerinde rakamlara ulaştığımızı göreceğiz" dedi.- REFORMLAR

Özel sektör yatırımlarının şu anda istenen seviyede olmadığını belirten Bakan "Gerçek büyümenin üretime, ihracata, özel sektör yatırımlarına dayanmasını istiyoruz. Bunlar da reformların hangi alanda olacağının göstergeleri..Kamunun masraflarını aşağı çekmek de en önemli reformlarımızdan biri olacak" diye konuştu.

- GIDA FİYATLARI

Zeybekci tarımda fiyatların aşırı yükselmesinin önüne geçmek için gereken herşeyin yapılacağını belirtti. Bakan konuya dair, "Gıda Komitesi'nin bu anlamda etkin çalışmaları var. Üretimden tüketime giden ekstra maliyetleri sağlayan etkenleri ortadan kaldıran, üreticinin eline geçen paraya dokunmadan aradaki maliyeti mümkün olduğunca aşağı çekerek stoklamaların önüne geçerek tedbirler alıyoruz. Gıdada vatandaşın ucuz ve sağlıklı tüketimi için etkin tedbirler almaktan kaçınmayacağız. Piyasada spekülatif veya mevsimsel zorluklardan kaynaklanan fiyatların bir anda yukarı çıkmasının önüne geçmek için tüm enstrümanları kullanacağız" dedi.

- KREDİ NOTU KARARI ÖNEMLİ AMA ESAS TEŞKİL ETMEZ

Moodys'in Türkiye'nin kredi notunu çekmesini 'talihsiz' bir değerlendirme olarak gördüğünü belirten Zeybekci, "Bunun Fitch üzerinde de baskı oluşturduğunu kabul ediyorum. Dünyada yatırım yapılabilir not almış ülkelere baktığımızda Türkiye'nin yatırım yapılabilir 2-3 seviye üstünde olması gereken ekonomik yapısı var.

Enflasyon düşüyor, büyüme istediğimiz seviyede devam ediyor, bütçe açığı fazla vermeye devam ediyor. Cari açığımız, dış ticaret açığımız azalmaya devam ediyor. Bu başarıların kutlanması gerekirken bunu Türk ekonomisi için haksızlık olarak görüyorum. By değerlendirmeler önemlidir ama bizim için esas teşkil etmiyor" dedi.