Advertisement

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın dün Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladığına işaret ederek, "Burada benim çok önemsediğim bir konu var. Büyüme oranımızı yüzde 5’in üzerine çıkarırken cari açığımızı yüzde 4’ün altına indirecek bir planlama yapılmış. Bu Türkiye’nin sürdürülebilir bir büyüme patikasına girmesi için olmazsa olmazdır." dedi.

TOBB Yönetim Kurulu Toplantısı, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirildi.

Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, son dönemde yaşanan badirelerin Türk özel sektörü için tüm dünyaya Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamak konusunda çok iyi bir fırsat sunduğunu belirtti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından kamu hizmetlerinde, özel sektör faaliyetlerinde ve yurt dışına taahhütlerde hiçbir aksama olmadığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, dün açıklanan OVP'de 2016 için yüzde 3,2’lik bir büyüme tahmininin olduğunu hatırlattı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin hızlı toparlandığını ve yoluna devam ettiğini vurgulayarak, "Bu dönemde kamu ve özel sektör arasında diyaloğu ve iş birliğini en üst düzeye çıkarmamız lazım. 'Maliye Bakanlığının yüzü soğuktur' derler ama sizin sayenizde sorunlarımızı en açık size anlatır olduk. Sorunlarımıza çözüm bulur olduk. Bu sürecin ilk meyvesi olan, birinci yatırım ortamı paketi hemen 15 Temmuz saldırısı öncesinde Meclisten geçti. Birbirinden önemli devrim niteliğinde adımlar attık." diye konuştu.

Şirket kuruluşunun basitleştirilmesinin son derece faydalı sonuçlar doğuracağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, damga vergisi ve harçlarda sağlanan iyileştirmenin de kendilerini çok mutlu ettiğini bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, üyelerini yeniden yapılandırmadan yararlanmaya devam ettiğine dikkati çekerek, yatırımların proje bazlı desteklenmesine yönelik düzenlemenin de önemine işaret etti.

Bunların devletin yatırımcılara sahip çıktığının en önemli göstergesi olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakanımız dün OVP'nin ana hatlarını açıkladı. Burada benim çok önemsediğim bir konu var. Büyüme oranımızı yüzde 5’in üzerine çıkarırken cari açığımızı yüzde 4’ün altına indirecek bir planlama yapılmış. Bu Türkiye’nin sürdürülebilir bir büyüme patikasına girmesi için olmazsa olmazdır. Ayrıca, Sayın Başbakanımızın açıkladığı reform alanlarından ilk 5’inin Türk özel sektörünün yargısal süreçlerde yaşadığı sıkıntıları çözmeye yönelik olması da büyük memnuniyet kaynağıdır. İnşallah bugünkü toplantımızda da birçok sorun alanını bakana ileteceğiz ve çözüme yönelik önerilerimizi istişare edeceğiz."

Hisarcıklıoğlu, konuşmaların ardından, Bakan Ağbal'a üzeri işlemeli bir taş plak hediye etti. Toplantı hediye sunumunun ardından basına kapalı gerçekleştirildi.