Advertisement

İngiltere'de kilit önemdeki finansal varlıklar geçtiğimiz 10 günde önemli hareketler yaptı. Başbakan Theresa May, piyasa sinyallerini dikkate almazsa, ekonomi politikası belirleme en büyük zorluklardan biriyle mücadele etmek zorunda kalabilir: Stagflasyonist baskılar.

Brexit

Geçtiğimiz haftanın sonunda sterlin, -temel olarak Muhazakar Parti'nin yıllık konferansındaki konuşmalara tepki niteliğinde- 1.22 seviyesinin altına geriledi. Sterlindeki harekete neden olan başlıca etken, “sert Brexit” ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) politikalarının eleştirilmesiydi. 10 yıl vadeli İngiltere hazine tahvillerinin faizleri yükselişini sürdürdü ve 14 Ekim'de yüzde 1.15 seviyesine gelerek, para politikasına ilişkin endişeleri artırdı.

Böyle bir piyasa tepkisi, ödemeler dengesindeki dış ticaret ve sermaye hesabına ilişkin olumsuzlukları gidermede politika yapıcılara olan güvenin azalmasıyla uyumlu. Bu anlaşılabilir bir tepki çünkü hükümet yetkilileri yıllık konferansta İngiltere ticaretinde yatırım sermayesinin girişini yavaşlatabilecek ve hatta mevcut sermayeyi ülkeden çıkmaya teşvi edebilecek düzenlemelere değinildi. FTSE 100 Endeksiyükselişine devam ederek geçtiğimiz 10 gün içerisinde rekor seviyelere yaklaştı fakat rahatlamak için piyasaya ilişkin tek bir göstergeyi dikkate almak erken davranmak olur. Neredeyse diğer hangi para biriminde ölçerseniz ölçün, endeks küresel ölçekte başarılı değil.

İngiltere'nin şu anki şartlarında, son gelişmeler stagflasyon riskini -ekonomik dinazimin azaldığı bir zamanda enflasyonun yükselmesi- artırdı. Bununla birlikte BOE'nin bu olumsuzlukları dengeleme gücü faiz yapısı ve sterlinni yıpranması üzerindeki piyasa baskısının etkisiyle azaldı.

Hükümetin siyasi söylemine devam edebilmesinin mümkün olmasıyla birlikte yetkililer, finans piyasalarının verdiği basit bir dinleyebilir: Uzun süredir devam eden ekonomik ve finansal ilkeleri yerinden çıkarmak, yerine daha kapsayıcı olanlar konulmadıkça, iyi bir fikir değil. Hükümet gelecek planlarına değinmeden bunu yaptığı sürece, önemli yapısal belirsizliklerin olduğu bir dönemde İngiltere'nin stagflasyon riski artacaktır.

Mohamed A. El-Erian