Advertisement

Societe Generale gelişmekte olan piyasalar stratejisti Roxana Hulea, 8 Kasım'da gerçekleşecek ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump'un kazanma olasılığına en duyarlı para birimleri arasında Meksika pesosu, Türk lirası, Polonya zlotisinin bulunduğunu belirtti. Hulea, bu üç para biriminin yanında Güney Kore wonu ve Tayvan dolarının da baskı altına girmesi muhtemelen para birimleri listesinde yüksek sıralarda yer aldığını söyledi.

SocGen raporuna göre, orta ve doğu Avrupa'da, Trump'ın ABD seçimlerinden zaferle çıkması en çok Polonya zlotisini etkileyecek. Hulea, zlotinin orta ve doğu Avrupa bölgesi genelinde "risk iştahının bir göstergesi" olduğunu ve Polonya'nın "bölgede pivot bir ülke ve ABD'nin doğu Avrupa'daki jeopolitik menfaatleri için anahtar bir müttefik" olduğunu söyledi.

SocGen analistleri, "Hillary Clinton'ın seçimlerde zafer kazanması durumunda, orta ve doğu Avrupa bloğu küresel risk algısındaki iyileşmeden ılımlı biçimde yararlanabilir." dedi.

Hulea, Clinton'un kazanmasının uzun vadeli tahvillere yansıyabileceğini, Trump'ın kazanmasının ise ABD'de ve küresel anlamda politika belirsizliğinin korunacağını düşünüyor.

Hulea, "Yatırımcılar Trump'un radikal politika önerilerinin ne derece uygulanabileceğini merak ediyor: vergi indirimleri ve altyapı harcamaları mali dengeyi tehdit eder, korunmacı ve izolasyoncu eğilimi uluslararası ticareti ve doğrudan yabancı yatırımları zedeler" dedi.