Advertisement

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) finansal destek sağladıkları iddiasıyla Akfa Holding ve alt şirketlerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasına karar verilen İhlas Holding eski Üst Yöneticisi Cahit Paksoy'un, avukatının itirazı üzerine tahliye edildiği öğrenildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 26 Ağustos'ta "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", ve "terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanununa muhalefet" suçlarından tutuklanmasına karar verilen Paksoy'un avukatı tutukluluğa itirazda bulundu.

İtirazı değerlendiren Anadolu Sulh Ceza Hakimliği, 11 Kasım'da verdiği kararında, tutuklu şüpheli Paksoy aleyhine değerlendirilebilecek somut hiçbir delil bulunmadığı, tutuklamanın tedbir niteliğinde olduğu, tutukluluğun devam etmesi halinde ileride telafisi imkansız zararların hasıl olabileceği, verilmesi muhtemel ceza ve suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu gibi gerekçelerle tahliye talebinin kabulüne hükmetti.

Şüphelinin başka bir suçtan tutuklu veya hükümlü değilse derhal serbest bırakılmasına karar veren hakimlik, Paksoy'un yurt dışına çıkışının yasaklanmasına ve haftada iki gün en yakın polis amirliğine düzenli olarak başvurmak şeklinde adli kontrol uygulanmasına hükmetti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı iddiasıyla Akfa Holding ve 44 alt şirketine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 120 şüpheli hakkında gözaltı kararı alınmış, bu şüphelilerden 102'si yakalanmıştı.

Şüphelilerden aralarında Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş, İhlas Holding eski Üst Yöneticisi Cahit Paksoy ile Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan'ın da bulunduğu 39 şüpheli tutuklanmıştı.

AA