Advertisement

Cumhuriyet Gazetesi ve imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturmada tutuklanan icra kurulu başkanı Avukat Akın Atalay ile gazetenin genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 10 kişinin tutuklanmalarına yapılan itiraz nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi.

Cumhuriyet Gazetesi ile Cumhuriyet Vakfının 16 yöneticisi hakkında "PKK/KCK ve FETÖ/PDY üyesi olmadan örgüt adına suç işlemek iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Avukat Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Avukat Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Karikatürist Musa Kart ve Cumhuriyet Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay tutuklanmıştı. Yazar Engin Aydın ile Hikmet Çetinkaya'nın yaşları ve sağlık durumlarını dikkate alınarak Cumhuriyet Savcılığınca ifadeleri alınarak, haklarında yurtdışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı.

İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay ile gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun da aralarında bulunduğu 10 yöneticinin tutuklanmalarına yapılan itiraz nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliğince reddedildi. Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun FETÖ tarafından düzenlen ABANT toplantılarına katıldığı belirtildi.

Aynı soruşturmada Almanya'da bulunan Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

HT