Advertisement

Sabah saatlerinde 3.42 ile tarihi rekor yüksek seviyeye çıkan, ardından Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası sert düşen kur Avrupa Parlamentosu'nun kararının etkisiyle 3.45'i aştı. Kur saat 19:03 itibariyle 3.4533'e ulaşarak yeni rekor kırdı.

Avrupa Parlamentosu'nun AB ile Türkiye arasındaki üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı kurun yönünü yukarı çevirmesinde etkili oldu.Merkez Bankası Kasım ayı Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 50 baz puan, üst bandı 25 baz puan yükseltti. Kararın ardından kur 3.36'lı seviyelere geriledi. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7,50'den % 8'e, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) % 8,25'ten % 8,50'ye yükseltirken, gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) % 7,25te sabit tuttu.

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını da tüm vade dilimlerinde 50 baz puan düşürdü. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar dolar dolar ilave likidite sağlanmış olacağını bildirildi.

Dolar/TL 'nin sabah saatlerindeki yükselişinde Fed'den faiz artış beklentilerinin kuvvetlenmesi de etkili oldu. Dün açıklanan Fed tutanakları çoğu yetkilinin yakın zamanda faiz artışına sıcak baktığını gösterdi.

Tutanaklarda; "Üyelerin birçoğu, gelecek verilerin Komitenin hedeflerine yönelik ilerlemenin sürdüğünü göstermesi halinde, faiz artışına nispeten yakın zamanda gidilmesinin gayet uygun olacağı yönünde görüş bildirdi" ifadelerine yer verildi.

ABD'de dün açıklanan güçlü dayanıklı mal siparişleri ile Tüketici Güveni verileri de faiz artırımı beklentilerini destekledi.Türk Lirası gelişen piyasalar arasında da en çok değer kaybeden para birimi oldu

Bugün ABD'de tatil olması nedeniyle bir veri akışı bulunmuyor.