Advertisement

Güney Kore'de bir tarikat lideriyle gizli bilgileri paylaştığı ve haksız kazanç sağladığı ortaya çıkan devlet başkanı Park Geun-hye'nin yargılanmasının yolu açıldı.

Güney Kore meclisi, Başkan Park'ın yargılanmasının önünü açan ve görevden alınmasını öneren önergeyi, 234'e karşılık 56 oyla kabul etti. Bu Park'ın kendi partisinden olan vekillerin de, Park'ın aleyhinde oy verdiği anlamına geliyor.

Bir süre önce devlet başkanı Park Geun-hye ile bir tarikatın liderliğini yapan Choi Soon-sil arasındaki ilişki ortaya çıkmıştı. Park'ın Choi ile sıklıkla görüştüğü, Choi'ye bulunduğu mevkiyi kullanarak finansal çıkar sağladığı, hatta başkanın yaptığı bazı konuşmaları Choi'nin yazdığı tespit edilmişti.

Skandal, hakkında açılan soruşturma nedeniyle Almanya'ya kaçan Choi Soon-sil'in Güney Kore'deki evinde bulunan tablet bilgisayar yoluyla ortaya çıkmıştı. Choi'nin Seul'deki unuttuğu tablette, Başkan Park'a ait bilgiler ve bazı gizli yazışmalar tespit edilmişti.

Skandalın ardından Güney Kore'de Park'ın görevden alınması talebiyle kitlesel Cumartesi eylemleri gerçekleşmiş, yüzbinlerce Koreli sokaklara çıkmıştı.

Mecliste kabul edilen oylama ile birlikte, Başkan Park'ın görevi geçici olarak askıya alındı. Anayasa Mahkemesi'ne giden karar burada da onaylanırsa Park Geun-hye, Güney Kore tarihinin görevden alınan ilk başkanı olacak.

Kararın ardından Güney Kore Finans Bakanı, kabinenin acil olarak toplanacağını söylerken, Başbakan Hwang Kyo-ahn bu süreçte Kuzey Kore'den tansiyonu yükseltebilecek provakasyonlar gelebileceğini ve bunlara karşı hazırlıklı olduklarını söyledi.

HT