Advertisement

Türk Lirası'nı savunmak daha zor hale geliyor.

Brown Brothers Harriman & Co. gelişen piyasalar müdürü Win Thin, Bloomberg news'a yaptığı değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu politikacılar tarafından faizleri düşürmesi ve üçüncü çeyrekte daralma göstererek yedi yıl sonra ilk kez küçülen ekonomiyi desteklemesi konusunda hali hazırda baskı altında olduğunu kaydederek, "Merkez Bankası bu veri sonrası faiz artırımına gitmekte zorluk çekecek" dedi.

Thin, Türk Lirası'nın dolar karşısında yaklaşık yüzde 3 civarında düşerek 3.6 seviyesine gelmesini beklediğini sözlerine ekledi.

Ekonomik daralma, zaten haftaya kötü başlayan Türk varlıklarına ek baskı oluşturdu. Cumartesi günü 40'ın üzerinde kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çifte terör saldırısı, yatırımcıların ABD faiz artırımını fiyatlamaları ile birlikte ülkenin siyasi riskini artırdı. Bunun yanında, petrol fiyatlarındaki ralli Türkiye'nin ithalat faturasına yük getirme tehdidini artırıken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a daha fazla yetki veren anayasa değişikliği siyasi belirsizliğin artmasına neden oluyor.

Türk Lirası, Merkez Bankası'nın Kasım ayında yaklaşık üç yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesine karşın, bu çeyrekte yüzde 14 değer kaybetti. Yabancı yatırımcılar Ekim ayından bu yana her hafta yerel para cinsinden tahvil satışı yaptı ve bunun sonucu yabancıların piyasa payı yüzde 20'nin altına inerek 2012'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Lahey'de Neuberger Berman Europe Ltd.'den Kaan Nazlı, ekonominin daraldığını gösteren veri sonrası Türkiye'nin lokal tahvilleri konusunda daha temkinli. Nazlı, politika yapıcıların lirayı savunmada zorluk çekeceklerini, kur riskinin şimdi Brezilya ve Endonezya gibi benzer paralara göre daha yüksek olduğuu belirtti.

TCMB faiz kararı için 20 Aralık'ta toplanacak.