Advertisement

Banca Monte dei Paschi di Siena SpA'nın yatırımcılardan yeterli sermaye toplayamaması ardından İtalya, ülkenin bankalarında aktarmak üzere 20 milyar euro (21 milyar dolar) hazırlayacak. Yakında daha fazla bankanın hükümetin yardım eline ihtiyacı olabilir.

Dünyanın en büyük bankası Monte Paschi tarafından yapılan bir açıklamada bankanın, hükümetten “ihtiyati” sermaye artırımı talebinde bulunacağı belirtildi. İtalya Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan, Roma'daki bir bakanlar kurulu toplantısının ardından basın mensupları ile gerçekleştirdiği bir mülakatta “Diğer bankaların yardım talep edip etmeyeceğini göreceğiz” dedi.

İtalya bankaları, sektörün karlarını eriten ve yatırımcı güvenini olumsuz etkileyen 360 milyar euroluk batık kredi yükünün altında ezilmiş durumda. Monte Paschi'nin devlet tarafından kurtarılması İtalya'da 1930'lu yıllardan bu yana görülen en büyük kamulaştırma olacak. Bununla birlikte Monte Paschi'in ardından, Veneto Banca SpA ve Banca Popolare di Vicenza'nın kurtarma paketine dahil edilmesi gelebilir.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni Avrupa Birliği (AB) yetkililerinin İtalya'nın ülkenin bankacılık sistemini destekleme planında hemfikir olduğunu belirtti.