Advertisement

Çin'de sanayi şirketlerinin karları Kasım ayında, kömür ve metaller gibi ürünlerin fiyatlarının artmaya devam etmesi ile birlikte, ham madde üreticilerinin öncülüğünde hız kazandı.

Sanayi kesimi karları Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.5 artarak 774.6 milyar yuana (111 milyar dolar) çıktı. Bu veri Ekim ayında yüzde 9.8 yükselmişti. Yılın ilk 11 ayında ise karlar yüzde 9.4 trmanarak 6.03 trilyon yene ulaştı.

Karlar, artan kömür ve metal fiyatlarının etkisi ile üretici fiyatları enflasyonunun Kasım ayında beş yılın en yüksek seviyesine çıması ile birlikte iki yılı aşkın sürenin ikinci en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Bu durum, imalatçı şirketlerin borçlarını azaltıp daha fazşa yatırım yapmalarına ve atıl kapasitelerini azaltmalarına yardımcı oldu.

NBS, yaptığı açıklamda, "Sanayi şirketlerinin karları bu yıl artmaya devam etti, ancak halen verimliliklerini iyileştirme konusunda güçlüklerle karşı karşıya," dedi ve "Karlardaki artışlar, petrol işleme ya da çelik gibi ham madde sektörlerindeki fiyat artışlarına aşırı şekilde bağımlı durumda" şeklinde görüş bildirdi.