Advertisement

Almanya'nın Gaggenau kasabasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın katılacağı referandum etkinliği Alman yetkililer tarafından iptal edildi.

Gaggenau Belediyesi aldığı kararı, etkinliğin yapılacağı mekanın beklenen kalabalık için fazla küçük olmasına dayandırdı. Belediyeden yapılan açıklamada, "Belediye, toplantıya ziyaretçi akını yaşanacağını tahmin ediyor ve Bad Rotenfels Salonu otoparkı ve girişi bu kadar kalabalığı kaldıracak kapasitede değil." ifadelerine yer verildi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından organize edilen toplantıda, Bekir Bozdağ'ın referandum konulu bir konuşma yapması bekleniyordu.

NUMAN KURTULMUŞ: KABUL EDİLEMEZ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş skandal kararla ilgili şöyle konuştu:

"Almanya'da ya da Avrupa'da yapılacak olan mitingler Almanya'nın ya da Avusturya'nın iç siyasetini etkilemek üzere yapılan mitingler değildir. Orada yaşayan Türk vatandaşların Türkiye'deki seçime dönük olarak oy verecek vatandaşlarla ilgili bir kampanya sürecidir. Demokratik bir ülkede böyle bir yasaklama varsa işin mahiyetini bilmiyorum ama prensip itibariyle böyle bir yasaklamanın asla kabul edilmesi mümkün değil. Demokratik bir ülke tam tersine evetin de hayırın da kampanyaya katılacak herkesin önünü açmalı, bilgilendirilmesini sağlayacak zeminleri hazırlamalıdır."

ERDOĞAN'I ENGELLEYİP PKK'YA İZİN VERMİŞLERDİ

Almanya geçtiğimiz yıl 15 Temmuz sonrasında Köln'de düzenlenen Demokrasi Mitingi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemiyle bağlanmasını mahkeme kararıyla yasaklamış daha sonra aynı kentte PKK mitingi yapılmasına izin verilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın referandum çalışmaları için Almanya'da yapmayı planladığı iddia edilen miting için de 'engellensin' kampanyası başlatılmıştı.

HT