Advertisement

Piyasalar için Fed ve TCMB'nin toplantıları gelecek haftanın 2 kritik gelişmesi olarak öne çıkıyor. Söz konusu kararlar öncesinde Bloomberg HT'ye konuşan uzmanlar Dolar/TL beklentilerini anlattı.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT'ye kur hareketinde TCMB'nin adımlarının yanı sıra Fed toplantısına dikkat çekti. Tözge, "Son 2 gündür Merkez Bankası'nın (MB) daha fazla topa girdiğini görüyoruz. MB, TL'de olası değer kaybının önüne geçmiş durumda. Gelecek hafta Fed'den faiz artışıyla birlikte bu yıl için 3 faiz artışı belirginleşirse TL'nin de rahatladığını görebiliriz. Ama burada ana belirleyici Merkez Bankası'nın para politikası. MB biraz daha oyunun belirleyici konumuna gelmiş durumda." dedi.

Merkez Bankası'nın toplantısının Fed kararının sonrasına gelmesinin avantaj olduğunu söyleyen Tözge, "Merkez Bankası aslında yeni bir adımın işaretini de veriyor olabilir. Piyasa oyuncuları da bunu fiyatlamaya başlamış durumdalar" şeklinde konuştu.

"TL'NİN DEĞER KAYBETME İHTİMALİ YÜKSEK"

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir Bloomberg HT'ye Türk Lirası'nın değer kaybetme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Pamir, "Fed'in faiz artışının bu yıl 3 kez mi 4 kez mi olacağı konusu tartışılacak gibi ve ibre de 4 artışa kayıyor. Bu da kur üstünde baskı yaratacaktır. Bu nedenle Döviz tarafında temkinliyim" diye konuştu.

MERKEZ NE YAPAR?

Merkez Bankası'ndan gelecek haftaki toplantısında bir hamle beklemediğini söyleyen Pamir, "Ek sıkılaştırma lazım, enflasyon tarafında bunu net şekilde görüyoruz, Fed'in faiz artırımlarını biliyoruz. O nedenle dengeleri korumak açısından ek sıkılaştırma gerekiyor. Ama önümüzdeki süreçte Merkez Bankası'nın efektif şekilde sıkılaştırmaya gideceğini zannetmiyorum. Piyasa üzerinde etkili olacak sıkılaştırmadan kısa vadede kaçınacağını düşünüyorum" yorumunu yaptı.

Fed'in faiz toplantısı 14-15 Mart'ta, TCMB toplantısı ise 16 Mart Perşembe günü gerçekleşecek.