Advertisement

"Türk çimento sektörü 10 yılda üretimini yüzde 50 artırdı"

"Türk çimento sektörü 10 yılda üretimini yüzde 50 artırdı"

ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Ünal, “Türk çimento sektörü 10 yılda üretimini yüzde 50 artırdı, Avrupa’nın lideri oldu" dedi

21 Mart 2017 Salı, 14:42 Güncelleme: 21 Mart 2017 Salı, 14:42

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, “Türk çimento sektörü 10 yılda üretimini yüzde 50 artırdı, Avrupa’nın lideri oldu." dedi.

Ünal, düzenlediği bir basın toplantısıyla, ÇEİS'in Türk çimento sektörü için "Güvenli Geleceğin Çimentosu" sloganı altında yürüttüğü faaliyetlerin sonuçlarını ve gelecek hedeflerini paylaştı.

32 üye şirkete bağlı 63 tesisle Türk çimento sektörünün yüzde 98’ini temsil ettiklerini belirten Ünal, üretim teknolojilerinin geliştirilmesinden ihracat pazarlarının genişletilmesine, dayanıklı yapı stokunun oluşturulmasından sağlam yollar ve güçlü bariyerlerin yaygınlaştırılmasına, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesinden nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine, çevreye duyarlı üretimden yenilenebilir enerji kullanımına sektörü ilgilendiren her alanda geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri yürüttüklerini ifade etti.

Ünal, Türk çimento sektörünün 2016 yılında 77 milyon ton üretime ulaşarak Avrupa lideri olduğunu vurgulayarak, "Türk çimento sektörü 10 yılda üretimini yüzde 50 artırdı, Avrupa’nın lideri oldu. Sadece Avrupa lideri olmakla kalmadık, dünya çimento üretiminde ülkemizi ilk beşe soktuk. Türk çimento sektörü köklü olduğu kadar gelecek de vaat eden bir sektör. Altyapı, yol, köprü, konut projeleriyle Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz. Ülkemizi geleceğe taşıyacak Üçüncü Havalimanı, Çanakkale 1915 Köprüsü, Avrasya Tüneli ve İzmit Körfez Geçişi gibi mega projelerin de taşıyıcı gücü olarak çalışıyoruz. Sağlam yapı, güçlü Türkiye anlayışıyla güvenli geleceği inşa etmenin varoluş misyonumuz olduğuna inanıyoruz." diye konuştu.

Ünal, sektör için önümüzdeki yıllarda ABD, Afrika ve Gürcistan'ın potansiyel ihracat pazarı olabileceğini, İran'ın ise ambargonun tam olarak kalkmasına bağlı olarak hem pazar hem de rakip olabileceğini dile getirdi.

Sektörün geçen yıl 77 milyon ton üretimle yaklaşık 2,8 milyar dolar ciro elde ettiğini bildiren Ünal, maliyet düşürücü modernizasyon yatırımlarıyla Avrupa Birliği normlarına uygun üretim yapan sektörün ihracat gelirinin ise geçtiğimiz yıl 500 milyon dolara ulaştığını söyledi.

2023 yılına kadar yaklaşık 7 milyon konutun tekrar inşa edilmesinin gündemde olduğunun altını çizen Ünal, şunları kaydetti:

"Bu projelerde ciddi miktarlarda çimento talebi olacaktır. Sektörümüz bugün, tamamen yerli ham madde kullanarak ülke ihtiyacının tamamını karşılayabiliyor. Üstüne ihracat da yapıyor. Çimento sektörü yerli ham madde kullanımıyla cari açık yaratmıyor, aksine ihracatla açığı kapatmak için çalışıyor. Cari açık yaratmayan, hatta kapatan bir sektör olmaktan gurur duyuyoruz."

 - Çimento sektörü 17 bin kişiye istihdam sağlıyor

ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, Türk çimento sektörünün Türkiye geneline yayılmış tesislerle 17 bin kişiye istihdam sağladığını, son 10 yılda da iş sağlığı ve güvenliğine 145 milyon TL yatırım yaptıklarını aktardı.

"Sıfır iş kazası" vizyonuyla iş sağlığı ve güvenliği kuruluşlarından İngiliz British Safety Council ile iş birliğine gittiklerini kaydeden Ünal, "ÇEİS olarak şimdiye kadar belki de hiçbir sektörün atmadığı bir adımı attık ve üye şirketlerimize ait tüm fabrikaları British Safety Council iş birliğiyle denetime tabi tuttuk. Son 10 yılda Türk çimento sektörü olarak, klinker üretim kapasitemiz yüzde 90, sektördeki çalışan sayımız yaklaşık yüzde 40 artmasına rağmen, iş kazalarına ilişkin uluslararası kıyaslamalarda kullanılan kaza sıklık oranında yüzde 30, kaza ağırlık oranında ise yaklaşık yüzde 60’lık bir düşüş sağladık." şeklinde konuştu.

Nitelikli çalışanların çimento sektörüne kazandırılması için de çeşitli eğitimler verdiklerini kaydeden Ünal, son 10 yılda Türk çimento sektörünün eğitime yaptığı yatırımın 31 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

Ünal , 2018 yılının yarısına kadar planlanan yatırımların tamamlanması halinde sektörde istihdamın yüzde 3 artacağını söyledi.

Hedeflerinin 80 milyon ton üretim yapmak olduğunu belirten Ünal, sektörde yabancı payının yüzde 20 olduğunu fakat önümüzdeki yıllarda yabancı yatırım oranının artmasını beklediklerini ifade etti.

- "Her yıl bir Avrasya Tüneli açabiliriz"

Tufan Ünal, “Türkiye’nin güvenli geleceğini inşa etme misyonumuz kapsamında ülkemizi sağlam yollar ve güçlü bariyerlerle buluşturmayı hedefliyoruz." dedi.

Bugün ABD'deki yolların yüzde 90’ının beton yollardan oluştuğunu belirten Ünal, "Gelecekte yollarımız dayanıklı, kaliteli, ucuz maliyetli, uzun vadede daha ekonomik, çevreyle dost ve yüksek performanslı beton yollar olacak. Belediye uygulamalarında beton yollar, asfalt yollara göre ilk yapım maliyeti açısından yüzde 35 civarında daha ucuz ve daha uzun ömürlüdür. Asfalt yollara harcanan bakım onarım giderlerinden sağlanan kar ile her yıl bir Avrasya Tüneli açabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik açısından bir başka önemli konunun da bölünmüş yollarda kullanılan bariyerler olduğuna dikkati çeken Ünal, beton bariyerlerin gerek güvenlik açısından gerekse yıllara ve çevre koşullarına dayanıklılık açısından gündeme alınması gereken bir alternatif olduğu ve bu konuda da çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ünal, sektörün geçtiğimiz yıl sonu itibariyle 10 fabrikada 18 hatla toplam 100,7 megavat gücünde atık ısı geri kazanım tesisi yatırımı yaptığını, toplam 5 hatta 34 megavat elektrik üretimine imkan tanıyacak 4 fabrikaya ait yatırımların da birkaç yıl içinde devreye alınmasının planlandığını ifade etti.

Sektörün ulaştığı kurulu kapasitenin, yıllık yaklaşık 400 bin hanenin elektriğini karşılar seviyeye geldiğini, atıktan ürettikleri enerjinin kapsamını genişletmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini belirten Ünal, şunları kaydetti:

"Bir yılda ülkemizde ortaya çıkan yaklaşık 28 milyon ton belediye çöpünden 7 milyon ton ek yakıt üretmek ve kullanmak mümkün. Üretilen 7 milyon ton ek yakıt ile yıllık 1,7 milyon ton CO2 azaltımı yapmak ve belediye katı atıklarını yüzde 80 oranında azaltmak mümkün olacak. Atık ikame oranı Avrupa’da yüzde 60 seviyelerine ulaştı. Türkiye’de ise bu oran henüz yüzde 4 civarında. Bu oranı yukarı seviyelere çıkardıkça hem çevreye hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak."

Toplantıya ÇEİS Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Hacıkamiloğlu ve Başkan Vekili Cem Sak da katıldı.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.715 0,57
USD/TRY 5,2934 0,20
EUR/TRY 5,9781 0,15
EUR/USD 1,1291 -0,08
FAİZ 18,60 0,00
ALTIN/ONS 1.322,49 0,76
BRENT 66,25 2,60
© haberturk.com
Yukarı