Advertisement

AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresiyle 27 Ağustos 2014te partiye veda eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliğinin ardından "beşinci çocuğu" olarak nitelendirdiği partisine 979 gün sonra yeniden üye olarak dönecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisanda halk oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliği ile "Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir" kuralının kaldırılmasının ardından bugün parti genel merkezinde düzenlenecek törenle AK Partiye üye olacak.

10 Ağustos 2014te halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 27 Ağustos 2014te yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile genel başkanlığı Ahmet Davutoğluna devrederek partisine veda etmişti.

"Yeniden kavuşmak umuduyla" diyerek ayrılmıştı

Olağanüstü büyük kongrede, partisine, "Adalet ve Kalkınma Partisini yani aşkımı, sevdamı, tutkumu, kavgamı da önce Allaha, sonra sizlere emanet ediyorum. Yeniden görüşmek, yeniden kavuşmak umuduyla." sözleriyle veda eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 979 gün sonra yeniden kurucusu olduğu partiye katılacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden partililerin ve vatandaşların oluşturacağı konvoyla AK Parti Genel Merkezine gelecek Erdoğan, burada saat 13.00te düzenlenecek AK Parti TBMM Grup Toplantısına katılacak.

Dün toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulunda AK Partiye üyeliği oy birliğiyle kabul edilen Erdoğan, üyelik formunu imzalayarak "beşinci çocuğu" olarak nitelendirdiği partisine üye olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada bir de konuşma yapacak.

57 yıl sonra yeniden partili cumhurbaşkanlığı

Türkiyede 27 Mayıs 1960 darbesine kadar cumhurbaşkanları partiliydi. 1961 Anayasası ile cumhurbaşkanlarının partileriyle ilişiklerinin kesilmesi hükmü getirildi. 1982 Anayasasında da bu hüküm korundu.

16 Nisanda yapılan halk oylamasının ardından anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanının parti üyeliğinin önündeki engel kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın bugün AK Parti üyesi olmasıyla Türkiyede 57 yıl sonra partili cumhurbaşkanlığı da tekrar başlayacak.

Türk siyasi tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanı, CHPnin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hem parti genel başkanlığı hem de cumhurbaşkanlığı yaptı.

Atatürkün ölümünün ardından CHPnin başına geçen İsmet İnönü de 1950 yılına kadar hem genel başkanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevini birlikte yürüttü.

Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle birlikte Celal Bayar cumhurbaşkanı seçildi. Bayar, Demokrat Parti Genel Başkanlığından ayrıldı fakat parti üyeliğinden ayrılmadan cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mayısta yapılacak AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkan seçilmesinin ardından sadece parti üyesi olarak değil parti genel başkanı olarak Cumhurbaşkanlığı görevini sürdürecek.