Advertisement

Erken saatlerde dolara karşı en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi olan TL ABD verisiyle değerlendi

Kur saat 09:16 itibariyle %0.6 artarak 3.5749'dan işlem gördü. TL böylece dolara karşı en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

ABD'de tarım dışı istihdam verisinin açıklanmasıyla kur 3.55'in altına geriledi. ABD'de tarım dışı istihdam Nisan'da 211 bin ile beklentilerin üzerinde arttı, işsizlik %4.4'e geriledi. Saatlik ücretler de aylık %0.3 ile beklentiler doğrultusunda, yıllık %2.5 ile %2.7'lik beklentinin altında arttı.

Verinin ardından kur 3.5475 seviyesine kadar geriledi. Stratejist Doç. Dr. Evren Bolgün Bloomberg HT'ye istihdam verisine dair "Fed'in haziran'da faiz artırma ihtimali yüksekti. Bu görüntüyle %100 gibi oldu. Yellen'ın konuşması da izlenecek ama istihdam kuvvetli bir veri. Dolara olumlu etki yapacaktır." yorumunu yaptı. 

Yurtiçinde kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor. Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç Bloomberg HT'ye S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü yukarı yönlü güncelleyebileceğini belirtti. Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altında ve görünüm negatif. 

Akşam saatlerinde ise Fed Başkanı Janet Yellen'ın yanı sıra bölgesel Fed Başkanlarından gelecek açıklamalar da piyasaların radarında olacak.