Advertisement

Petrol piyasası, OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasına kuşkulu bir şekilde yaklaşırken, Goldman Sachs Group Inc., OPEC grubunun bazı sorunlarla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Goldman Sachs'ın 25 Mayıs tarihli bir raporunda OPEC'in arz kısıntısından çıkarken piyasa payını savuma ve gelir artışını sağlayabilme testiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. Raporda ek olarak, üretim kısıntılarının fazla petrol stoklarını daraltma amacına ulaşabilmesi ve ABD kaya petrolü üretiminde kontrolsüz artışın önüne geçebilmesi için yakın vadeli kontrat fiyatlarının uzak vadeli kontrat fiyatlarından yüksek olması gerektiği ifade edildi.

Aralarında Damien Courvalin'in de bulunduğu analistlerin kaleme aldığı notta raporda “OPEC kaya petrolüne girişleri yavaşlatmak için artık petrol piyasasının tekrar arz fazlasına geçebileceğine dair inandırıcı bir tehlike işareti oluşturmalı. Buna, hem gelecek üretimin artması hedefini dile getirerek hem de kademeli olarak üretimi çoğaltıp piyasa payını artırırken stokları durağan tutarak ulaşılabilir.” ifadesi yer aldı.