Advertisement

Birleşik Krallık'ta erken genel seçime bir hafta kala açıklanan ankete göre, ana muhalefetteki İşçi Partisi ile iktidar partisi arasındaki fark yüzde üçe kadar indi.

YouGov şirketinin bugün yayımladığı anket, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin oylarının yüzde 42'ye düştüğünü, İşçi Partisi'nin oylarının yüzde 39'a yükseldiğini gösterdi.

Ülkede 2015'te yapılan son genel seçimde Muhafazakar Parti yüzde 36,9, İşçi Partisi yüzde 30,4 oy almıştı.

Erken seçimin ilan edildiği 18 Nisan'da iki parti arasındaki fark, Muhafazakarlar lehine yüzde 20'nin üzerindeydi. Seçimde, iktidar partisinin milletvekili sayısını 400'e çıkarabileceği tahmin ediliyordu.

Ülkede 8 Haziran'da yapılacak erken genel seçime ilişkin dün yayımlanan bir ankette de Muhafazakar Parti'nin genel seçimde 20 milletvekili az çıkararak, tek başına hükümet şansını kaybedeceği, İşçi Partisi'nin milletvekili sayısını 28 artıracağı tahmin edilmişti.

Seçim kampanyaları

May, seçim kampanyasını "Güçlü ve istikrarlı liderlik" sloganıyla yürütürken, kendisinin alternatifinin İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn öncülüğünde "bir kaos koalisyonu" olacağı mesajını veriyor.

İktidar partisini "ayrıcalıklı azınlık" için çalışmakla suçlayan Corbyn seçim kampanyasını "Azınlık değil çoğunluk için" sloganıyla yürütüyor. Corbyn'in propaganda kampanyasında, yılda dokuz bin Sterlini bulan öğrenci harçlarını kaldırmak, demiryollarını ve enerji şirketlerini kamulaştırmak gibi vaatler öne çıkıyor. Corbyn, bankaların ve finans sektörünün vergilerini artırarak, oluşan geliri kamu hizmetlerine aktarma sözü de veriyor.

Siyasi gözlemciler, May'in seçim beyannamesinde emeklilerin sosyal haklarına yönelik kısıtlamalara yer vermesinin ve genel olarak seçmenle iletişimdeki başarısızlığının, muhalefet partisinin şansını artırdığı yorumunu yapıyor. Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi'nin hızlı yükselişinde, partinin kampanyasını somut sorunlar üzerine kurmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Yerel seçim

Ülkede ay başında yapılan yerel seçimde Muhafazakar Parti, belediye meclis üyesi sayısını 563 artırırken İşçi Partisi 382 meclis üyeliğini yitirmişti.

Yerel seçimdeki oy oranlarının genel seçime yansıması halinde iktidar partisinin 650 sandalyeli parlamentoda milletvekili sayısını 330'dan 349'a yükseltebileceği, ana muhalefet partisinin milletvekili sayısının ise 229'dan 215'e düşebileceği tahmin ediliyordu.

AA