Ağbal: Hükümet teşvikleri iç talebi hızlandırdı

Ağbal: Hükümet teşvikleri iç talebi hızlandırdı

Maliye Bakanı Ağbal, Pazartesi günü açıklanan büyüme ve cari işlemler dengesi verilerinin ardından açıklamada bulundu

12 Haziran 2017 Pazartesi, 10:40 Güncelleme: 12 Haziran 2017 Pazartesi, 10:49

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Pazartesi günü açıklanan Türkiye birinci çeyrek büyüme ve Nisan ayı cari işlemler dengesi verilerinin ardından yaptığı açıklamada hükümet teşvikleri sayesinde ekonomi çarklarının hızlı döndüğünü belirtti.

Hükümet teşviklerinin iç talebi hızlandırdığını belirten Ağbal, e-posta ile yaptığı açıklamada net ihracatın büyümeye pozitif katkı sağladığını ifade etti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bugün açıklanan büyüme verisi, hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz geçici vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, prim ötelemesi, yatırım teşvikleri ve istihdam destekleri gibi mali teşviklerin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu teşvikler yatırım, üretim, ihracat ve istihdam artışını desteklemiş, iç talebi ivmelendirmiştir." ifadelerini kullandı.

Ağbal, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Hükümetin uygulamaya koyduğu teşvik ve destekler sayesinde ekonominin çarklarının hızlı dönmeye devam ettiğini belirten Ağbal, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,5 büyüyen ekonominin bu yılın ilk çeyreğinde de bu trendine devam ederek, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 büyüdüğünü kaydetti.

Yatırımlar ve dış talebin büyümeye pozitif katkı yapmasının da büyümenin kompozisyonu açışından olumlu olduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıl büyümeye negatif katkı yapan net ihracat ilk çeyrekte büyümeye pozitif katkı yapmıştır. İlk çeyrekte yüzde 2,2 artan yatırımlar ise yılın geri kalanında pekişen siyasi ve ekonomik istikrar ile krediye erişim konusunda verdiğimiz desteklerle büyümeyi daha çok destekleyecektir. İlk çeyrekte özel tüketim harcamaları yüzde 5,1 artarken, kamu harcamalarındaki artış yüzde 9,4 düzeyinde gerçekleşmiştir. Özel tüketim harcamaları, yaptığımız dönemsel vergi indirimleri ile önümüzdeki çeyreklerde de ekonomik büyümeyi desteklemeye devam edecektir. Bugün açıklanan büyüme verisi, hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz geçici vergi indirimleri, Kredi Garanti Fonu, KOSGEB, prim ötelemesi, yatırım teşvikleri ve istihdam destekleri gibi mali teşviklerin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu teşvikler yatırım, üretim, ihracat ve istihdam artışını desteklemiş, iç talebi ivmelendirmiştir."

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 98.862 -0,13
USD/TRY 5,5351 -0,90
EUR/TRY 6,3887 -0,58
EUR/USD 1,1521 0,17
FAİZ 25,80 -2,71
ALTIN/ONS 1.223,71 0,12
BRENT 79,10 -1,19
Yukarı