Advertisement

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Efes Antik Kenti'nde düğün yapıldığına dair iddialara yönelik olarak açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, yönetmeliğin izin verdiğinin dışında bir etkinlik yapılmadığının altını çizerek, "Herhangi bir şekilde, sünnet düğünü, evlilik töreni, nişan yapılmıyor ama orada yine bizim yönetmeliklerimize uygun olarak, müze yönetimimizin denetiminde, zaman zaman kamu kurumlarının, turizm işletmelerinin ağırlandığı, dinletiler, konserler, klasik müzik konserleri, koktey, bazen yemek olabiliyor ama bütün bunlar belli kurallara uygun olarak bilgimiz dahilinde yapılıyor." dedi.

AKM'nin yerine yapılacak yeni projeye ilişkin de açıklamalarda bulunan Avcı, "AKM'yle ilgili çalışmalarımız da son noktaya geldi" diye konuştu.

"EFES'TE DÜĞÜN" İDDİALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

"Konuyla ilgili basın müşavirliğinden açıklama yapıldı. Açıklamalarda da vurgulandığı gibi orada herhangi bir şekilde, sünnet düğünü, evlilik töreni, nişan yapılmıyor ama orada yine bizim yönetmeliklerimize uygun olarak, müze yönetimimizin denetiminde, zaman zaman kamu kurumlarının, turizm işletmelerinin ağırlandığı, dinletiler, konserler, klasik müzik konserleri, kokteyl, bazen yemek olabiliyor ama bütün bunlar belli kurallara uygun olarak bilgimiz dahilinde yapılıyor. Hiçbir etkinliğin arkeolojik dokuya zarar vermesine müsaade edilmiyor. Başka tören yerlerimizde, zaman zaman bu tür mekanlarda programlar yapılabiliyor. Buna rağmen bazen işgüzar bir kamu görevlisinin kendi kafasına göre kuralları aşarak uygulamalar varsa diye araştırmalarımızı yapıyoruz. Efes'te böyle bir şey söz konusu değil. Yönetmeliğin izin verdiği türden etkinlikler yapılabilir."

AKM YERİNE DÜŞÜNÜLEN PROJE AYRINTILI OLARAK PAYLAŞILACAK

"AKM'yle ilgili çalışmalarımız da son noktaya geldi. Onu da yakında, çok yakında ayrıntılı bir basın toplantısı ile sizlerle paylaşacağız. Orası için düşünülen projeyi, ayrıntılarını, mevcut yapının yerine nasıl bir yapını kurulacağını ayrıntılı olarak sizlerle yakında paylaşacağız."

"DEVLET OPERA VE BALE, DEVLET TİYATROSU'NUN KAPATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Bayram içerisinde bir internet sitesinde arkadaşlarım bana haber getirdiler. Bizim Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın teşkilat yapısını yeniden düzenlenmesine ilişkin çalışmamız var ama bu o değil, Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatrosu'nun kapatılması söz konusu değil."

BAKANLIKTAN YAZILI AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı haber siteleri ve sosyal medyada Efes Antik Kenti'nde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haber, yorum ve fotoğrafların kullanıldığı anımsatılarak, "Efes Antik Kenti'nde kesinlikle sünnet töreni, düğün, nişan ve nikah gibi törenler yapılmamaktadır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Efes Antik Kenti içerisinde Büyük Tiyatro'da, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla Odeon, Celsius Kütüphanesi, Liman Caddesi ve Liman hamamlarında, Bakanlığın "Süreli Kullanım Yönergesi" kapsamında, sınırlı kültürel ve turistik etkinliklere izin verildiği, bu etkinliklerin antik kent ziyarete kapandıktan sonra, 19.00-23.00 saatlerinde yapılabildiği, ertesi sabah antik kent ziyarete açıldığında ise etkinliğin yapıldığı alanın tamamen toparlanmış ve temizlenmiş olması gerektiği aktarıldı.

Söz konusu etkinlikler öncesinde ilgili kişi ve kuruluşlarla protokol yapıldığına vurgu yapılan açıklamada, etkinlik esnasında da alanda bulunan müze görevlilerince protokol hükümlerine uyulmasının tavizsiz bir şekilde takip edildiği vurgulandı.

"EFES'İN, İZMİR'İN, ÜLKEMİZİN TANITIMI İÇİN YAPILMAKTADIR"

Açıklamada, yapılan etkinliklerin niteliği ve haberlere konu olan fotoğraflara yönelik şunlar kaydedildi:

"Yapılan etkinlikler tamamen turizm ve tanıtma hedefli olup, çoğunlukla gemi (kruvaziyer) ziyaretçileri için, turizm meslek kuruluşları, işletmeler, vakıflar, kamu kurum kuruluşlarınca Efes'in, İzmir’in, ülkemizin tanıtımı için yapılmaktadır. Etkinlikler genellikle klasik müzik dinletisi, kokteyl, yemek veya tiyatro oyunu olarak gerçekleşmektedir. Yapılan etkinliklerle ilgili bugüne kadar turizm meslek kuruluşları, işletmeler, katılımcılar, ziyaretçiler daima olumlu görüş ve takdir bildirmişlerdir.

Haberde ve sosyal medyada paylaşımlarda kullanılan fotoğraflar, 27.06.2017 tarihinde Sea Song Tours tarafından Celsus Kütüphanesi önünde Wind Star Cruise Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemeğe aittir. Şirket tarafından Bakanlığımızın ilgili birimi DÖSİMM'e tahsis ücreti ödenmiştir. Fotoğraflarda kütüphanenin önünde masaların ve sandalyelerin konulduğu zemin restorasyon çalışmalarından kalma, 1978 tarihli beton kaplamalıdır. Etkinliklerin alandaki tarihi ve arkeolojik yapıya zarar vermeyecek konum, mesafe ve nitelikte olmasına en yüksek düzeyde dikkat edilmektedir."

HT