Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi’nde temmuz ayı nihai bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 55,7 puanla 6 ayın en düşük seviyesine indi. Art arda ikinci ay azalan endeks, bölgede üçüncü çeyreğin başında büyümenin yavaşladığına işaret etti.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in nihai verilerine göre, Euro Bölgesi bileşik PMI haziranda 56,3 iken temmuzda 55,7 puana geriledi. Son 6 ayın en düşük seviyesini gören endeks, daha öne açıklanan öncü verideki 55,8 puandan aşağı yönlü revize edildi.

Euro Bölgesi’nde temmuz ayı nihai hizmet sektörü PMI ise önceki aya göre değişmeyerek 55,4 puan seviyesinde belirlendi.

Avrupa’nın en önemli ekonomisi Almanya'da temmuz ayı nihai bileşik PMI 56,4 puandan 54,7 puana ve hizmet sektörü PMI da 54 puandan 53,5 puandan 53,1 puana geriledi.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) da yakından takip ettiği veriler, bölgede büyümenin 3. çeyreğin başında yavaşlama sinyalleri verdiğine işaret etti.

-"Anketler temmuz ayında büyüme hızında ufak bir yavaşlama olduğunu gösterdi"

IHS Markit Economics Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, “Anketler temmuz ayında büyüme hızında ufak bir yavaşlama olduğunu gösterdi, ancak bu yine de iş koşullarının teşvik edici derecede iyimser bir resmini oluşturuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Williamson ayrıca temmuzdaki azalışa karşın yüksek seviyedeki PMI değerinin, Euro Bölgesi ekonomisinin bir diğer çeyrekte güçlü seyrini öngördüğünü ve verilerin tarihsel olarak çeyrek bazda yüzde 0,6'lık gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) artışıyla tutarlı olduğunu savundu.

Şirketlerle gerçekleştirilen ankete dayanan PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilirken, endekste 50 puanın üzeri ekonomik genişleme olarak görülüyor.

AA