Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisi, daha çok ülkenin ekonomik toparlanmaya katılmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 0.6 büyüyerek beklentileri karşıladı. 

Almanya'da devam eden ekonomik büyüme ve İspanya'nın neredeyse iki yılın en güçlü performansını sergilemesi, Euro Bölgesi'nin ikinci çeyrekte gerçekleştirdiği yüzde 0.6'lık büyümeyi destekledi. Yıllardır devam eden eşi benzeri görülmemiş parasal teşviğin ardından ekonomik toparlanma, 19 ülkeden oluşan bölgeye yayılmaya başlıyor.

Bölgede ekonomik toparlanma, işsizliğin istikrarlı bir şekilde azalması ve iş güveninin 10 yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte gerçekleşiyor. Fiyat baskıları ise şu zamana kadar büyük ölçüde anlaşılmaz olmaya devam etti. Avrupa Merkez Bankası, enflasyonun, maaşların artması ve ekonomik durgunluğun geçmesiyle eninde sonunda hızlanacağı konusunda kendinden emin. Başkan Mario Draghi, geçtiğimiz aylarda ekonomiye ilişkin görüşünü güncellemek durumunda kaldı.

Londra'da Berenberk Bank Avrupa ekonomisti Florian Hense, veri açıklanmadan önce, "Bütün mevzu artık enflasyon" dedi ve "Draghi, çekirdek enflasyonun dirençli toparlanmaya kesinlikle cevap vereceği konusunda bir miktar daha kendinden emin gibi gelse de, henüz fiyat dinamiklerinde bir yansıma göremedik" diye konuştu.