Advertisement

(22:50'de güncellendi)

ABD hisse senetleri dalgalandı ve dolar hafifçe geriledi. Enflasyonun düşük kalmasının endişe yarattığı bir ortamda, yatırımcılar dünyanın önde gelen merkez bankalarının yetkililerinin Jackson Hole'da yapacakları toplantıyı bekliyor. 

Standard & Poor's 500 Endeksi, Temmuz ayından bu yana geldiği en düşük seviyesiyeye yakın seyrediyor. Endeksin toplam işlem hacmi ise, 30 günlük ortalamanın yüzde 19 aşağısında.

Gelişen piyasa hisse senetleri hafifçe yükselirken, Avrupa hisseleri düştü. Yen, dolar karşısında güçlendi. Hazine tahvilleri tırmandı. Altın, ons başına 1.300 dolar seviyesine doğru ilerlemeye devam etti. Petrol düştü.  

Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Kansas City Fed tarafından düzenlenen yıllık Jackson hole toplantısına katılacak merkez bankacılar arasında yer alıyor. ABD'nin Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında gerçekleştirilecek zirve, inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyonun ekonomik görünümü gölgelemesine rağmen, dünyanın önde gelen merkez bankalarının daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik programlarını sonlandırmayı tartıştıkları bir ortamda gerçekleştiriliyor.

Aralarında Peter Goves'ın da bulunduğu Citigroup stratejistleri, müşteriler için hazırladıkları notta, "Bu haftanın en önemli olayı, Perşembe günü Jackson Hole'da gerçekleştirilecek olan merkez bankaları toplantısı," dedi ve "Piyasaların dikkati, genel anlamda düşük seyreden ABD enflasyonu ve Fed'in yakında bilanço küçültmeye başlama olasılığı ile birlikte, muhtemelen Yellen üzerinde toplanacak" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasalarda izlenecek bazı önemli olaylar şöyle;

*Amazon.com Inc.'nin Whole Foods Market Inc. için alım teklifi Çarşamba günü hissedarlarının oyuna sunulacak.

*ABD'de Çarşamba günü açıklanacak olan Temmuz ayı 1. el konut satışları ve Perşembe günü açıklanacak olan 2. el konut satışları verilerinin önceki aya göre yükseliş göstermesi ve güçlü seyreden emlak piyasasının artan fiyatlarla kontrol altında tutulduğunu işaret etmesi bekleniyor.

*Samsung Group başkanı Jay Y. Lee'nin davasında karar Cuma günü açıklanacak.

*Bostwana, Macaristan, kazakistan ve Tunus merkez bankaları politika toplantılarını gerçekleştirecek.

*Anket verisinin, Euro Bölgesi'nde büyümenin üçüncü çeyrekte yavaşladığını göstermesi bekleniyor.

*Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi,, Perşembe günü başlayacak olan yıllık Jackson Hole ekonomi sempozyumunda konuşma yapacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:56'da 1 puandan daha az yükselerek 2,425.88 seviyesine geldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.4 düştü. 

*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, yüzde 0.1 yükseldi. 

*Almanya'nın DAX Endeksi, yüzde 0.8 düştü. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.3 yükseldi. 

Para Birimleri

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.4 yükselerek 1.1812 seviyesine geldi. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.3 düştü. 

*Sterlin, yüzde 0.2 tırmanarak 1.29 dolara geldi. 

*Yen, yüzde 0.4 değer kazanarak 108.82 dolardan işlem gördü. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2.19 seviyesinde yatay seyretti. 

*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, iki baz puan düşerek yüzde 0.40 seviyesine geriledi. 

*İngiltere'nin 10 yıllıklarının faizi, üç baz puan düştü ve yedi haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 1.059'a geriledi.

Emtia

*Batı Teksas petrolü(WTI), yüzde 1.3 değer kaybetti ve varil başına 47.88 dolardan işlem gördü. 

*Altın, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,287.75 dolara çıktı.

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.1 aşağıda kapandı ve işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 16 altındaydı. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi, BlueScope Steel Ltd.'nin kötü kar açıklaması sonrası yüzde 23 kadar değer kaybetmesi ile birlikte yüzde 0.4 düştü.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 yükseldi.

*MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düştü.

(22:50'de güncellendi)