Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Hizmet sektörü güven endeksi eylülde yüzde 2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,3, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 5,5 geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımlandı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi ağustosta 105,4 iken eylülde yüzde 2 azalışla, 103,3'e düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış, son 3 aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe eylülde, bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,9, yüzde 2,7 ve yüzde 2,3 azaldı.

- Perakende ticaret sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, eylülde yüzde 2,3 oranında azalarak 105,9 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, son 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1, yüzde 4,2 ve yüzde 1,9 azaldı.

- İnşaat sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi ağustosta 88,3 iken bu ay yüzde 5,5 azalarak, 83,5 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Söz konusu sektörde bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 5,8 azaldı.

AA