Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta ABD ile Türkiye'nin vize başvurularını karşılıklı askıya almasının ardından sert yükselişle 3.85 seviyesini aşan, haftanın devamında yeniden 3.60'lı seviyelere gerileyen Dolar/TL yeni haftaya hafif yükselişle başladı.

Kur cuma gününe 3.65 seviyelerinden başlamış, beklenti altında kalan ABD enflasyon verisi sonrası 3.63'lere kadar gerilemişti.

Fed Başkanı Janet Yellen, hafta sonu Washington'da düzenlenen "G30 Uluslararası Bankacılık Semineri"nde "ABD Ekonomisi ve Para Politikası" başlıklı bir konuşma yaptı. Kademeli faiz artışlarının sürmesini beklediğini belirten Yellen enflasyondaki zayıflığın sürmesini beklemediğini ifade etti.

Yerllen'ın açıklamaları sonrası dolar endeksi yükseldi.PİYASALARDA BUGÜN

Türkiye'de Temmuz işsizlik verisi açıklanıyor, ABD'de veri akışı nispeten sakin, Empire State İmalat Endeksi günün tek verisi olarak öne çıkıyor.

Jeopolitik riskler ve ABD ile geçen hafta yaşanan vize krizi sonrasında yaşanan gelişmeler takip edilecek.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy "Dolar/TL’de 3.6350 desteğinin kalıcı olarak kırılması durumunda hareket 3.5960 desteğine doğru devam edebilir görünüyor. Fakat bunun için dolardaki küresel değer kaybının devam etmesi ön koşul gibi görünüyor." değerlendirmesini yaptı.