Advertisement

(22:45'te güncellendi)

Dolar, bir sonraki Fed başkanının daha şahin olacağı spekülasyonuyla değer kazanırken, euro Katalonya'daki bağımsızlık hareketinin bölge ekonomisi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğine dair artan endişelerle düşüşünü sürdürdü.  

Dow Jones Sanayi Endeksi, aralarında Johnson & Johnson ve UnitedHealth Group Inc.'in de bulunduğu şirketlerin tahminleri aşan üçüncü çeyrek karlarıyla, ilk kez 23,000 puan seviyesinin üzerine çıktı. Standard & Poor's 500(S&P 500) Endeksi, kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi. Avrupa ve Asya hisseleri, Kuzey Kore Birleşmiş Milletler(BM) Daimi Temsilcisi Kim In-ryong'un, nükleer savaşın her an çıkabileceğine ilişkin değerlendirmesiyle, düştü. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası(BOE) Başkanı Mark Carney'in ülkesinin “sert Brexit” ihtimali üzerinde çalıştığını ifade etmesiyle, zayıfladı. Petrol ve bakır, değer kaybetti. 

ABD'de konut piyasası endeksi beş ayın zirvesini görürken, ülkede Ağustos ayında gerileyen sanayi üretimi Eylül ayında beklentiler doğrultusunda yüzde 0.3 artış kaydetti. 

Faizlerin daha da artırılması taraftarı olduğu bilinen Fed başkan adaylarından John Taylor'un, geçen haftaki mülakatta ABD Başkanı Donald Trump'ı etkilediği şu günlerde piyasalarda konuşuluyor. Bir dizi Fed yetkilisinin yapacağı konuşmalar ve Çarşamba günü açıklanacak olan Fed Bej Kitap, Fed'in yakın gelecekteki para politikasına ilişkin yeni ipuçları verebilir.

Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya, Ulusal Mahkeme'nin iki önde gelen Katalan ayrılıkçısına hapis cezası vermesine yol açan ve gitgide artmakta olan krizin etkilerini de işaret ederek, 2018 yılı büyüme tahminini yüzde 2.6'dan yüzde 2.3 seviyesine düşürdü. Başbakan Mariano Rajoy'un Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont'u bağımsızlık talebini geri çekmeye ikna etmeye çalışması ve aksi halde Madrid'in bölgenin doğrudan kontolünü ele alacağını kaydetmesi ile birlikte, İspanya ayrılıkçı liderler üzerindeki baskıyı artırıyor.

Piyasalarda bu hafta izlenecek bazı önemli olaylar şöyle;

*Bu hafta konuşma yapacak Fed yetkilileri arasında Philadelphia Fed Başkanı Pat Harker ve New York Fed Başkanı Bill Dudley yer alıyor. Harker Salı günü, Dudley ise Çarşamba günü konuşacak. Çarşamba günü ayrıca Fed Bej Kitap yayımlanacak.

*Çin'de Perşembe günü GSYH, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:12'de yatay seyretti. 

*Dow Jones Sanayi Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek 22,979.84 puan seviyesine geldi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.3 düştü. 

*İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi, yüzde 0.1 düştü. 

*İspanya'nın IBEX Endeksi, yüzde 0.4 yükseldi. 

*MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.5 geriledi ve bir haftayı aşkın bir sürenin ilk düşüşünü gerçekleştirmiş oldu. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.3 yükselerek bir haftanın en yüksek seviyesini gördü.  

*Euro, dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederek 1.1754 seviyesine geldi. 

*Sterlin, dolar karşısında yüzde 0.5 düştü ve 1.3186 seviyesine geldi. 

*Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 geriledi ve 112.33 seviyesine geldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, bir baz puan yükselerek yüzde 2.31 seviyesine geldi.  

*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, altı baz puan düşerek yüzde 1.27 seviyesine geldi. 

*İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, iki baz puan düşerek yüzde 1.53 seviyesine geldi. 

Emtia

*Batı Teksas petrolü(WTI), yüzde 0.9 değer kaybederek varil başına 51.43 dolardan işlem gördü. 

*Altın, yüzde 0.9 düştü ve ons başına 1,284.34 dolar seviyesine geldi. 

 *Bakır, yüzde 1.3 değer kaybıyla bir haftayı aşkın bir sürenin ilk düşüşünü gerçekleştirdi ve pound başına 3.1965 dolardan işlem gördü. 

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi, seans içinde yükselişini yüzde 0.6'ya kadar çıkardıktan sonra günü yüzde 0.2 yükselişle kapadı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi kapanışta yatay seyrederken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düştü. 

(22:45'te güncellendi)