Advertisement

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi Bloomberg HT'ye yabancı yatırımcının son dönemde bekle-gör havasında olduğunu, kısa vadeli portföy yatırımcıları için ise Türkiye'nin hala cazip olduğunu belirtti.

Canevi, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin taban düzeyine geldiğini, bundan sonra ilişkileri daha fazla koparmanın iki tarafın da işine gelmeyeceğini söyledi. Canevi, "Bundan sonra bu işleri iyileştirecek imkanlar nasıl yaratılır arayışına girilecek..Ben AB ile ilişkilerin hızlı şekilde iyileşmeyeceği gibi daha kötüye gideceğini de zannetmem. Türkiye her zaman Avrupa çıpasıyla kendini toparlayıp demokrasisini iyileştirmiş bir ülkedir. Orta Doğu'daki problemler nedeniyle Avrupa da Türkiye'yi kaybetmek istemez" diye konuştu.

Uzun vadeli olarak Türkiye'ye yatırım yapmak isteyenlerin Orta Doğu'daki gelişmeler nedeniyle bekle-gör moduna girdiğini kaydeden Canevi "Kısa vadeli portföy yatırımcıları içinse Türkiye hala cennet. Avrupa ve ABD'de düşük faiz oranı nedeniyle Türkiye'de reel faiz cazip geliyor, bu da işimize yarıyor" değerlendirmesini yaptı.